Strona główna
       Misja i wizja szkoły
       Kontakt
       Rekrutacja
       O szkole
       Dla uczniów
       Dla maturzystów
       Dla rodziców
       Dla gimnazjalistów
       Samorząd Uczniowski
       Pedagog
       Gazetka szkolna "Zbliżenia"
       Biblioteka szkolna
       Sport w LO6
       Wolontariat
       Przedmioty
       Wirtualny Spacer
       Galeria
       Do pobrania
       Linki
 
       Przetargi
 


Fundacja Edukacyjna Perspektywy potwierdza, że VI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł Brązowej Szkoły 2015.


Patronaty
Nasza strona na


  26.09.2016

Wrześniowy podbój stolicy!

W dniach 19.09.- 23.09.2016r. klasa 2a o profilu humanistyczno-medialnym pod opieką ks. Pawła Chodaka i wychowawcy pana Dariusza Okonia wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Wyjeżdżającym towarzyszyły bardzo dobre nastroje, cieszyli się, że będą mieli szansę zobaczyć nowe, ciekawe miejsca. Program opracowała nasza polonistka i nauczycielka edukacji medialnej, pani Ada Kurtycz. Pierwszą instytucją, do jakiej się udali uczniowie, po przyjeŸdzie i zakwaterowaniu, był Sejm. Po ciekawej wizycie, smacznym obiedzie i chwili odpoczynku, nadeszła pora na Uniwersytet Warszawski, a dokładniej Bibliotekę Uniwersytecką i campus studencki, gdzie spotkali się ze studentem wydziału prawa Błażejem Papiernikiemi. Po wyczerpującym dniu; długiej podróży i kilku godzinach intensywnego zwiedzania uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek w zaprzyjaŸnionej Agrykoli.

We wtorkowy poranek, zaraz po śniadaniu uczniowie ruszyli śladami Kolumbów, aby poznać historię liceum im. Stefana Batorego. Następnie udali się na spotkanie z przewodniczką, panią M. Szablewską przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie trafili na zmianę warty, skąd ruszyli przez Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto do Zamku Królewskiego. Najciekawszym dla mnie było spotkanie z przewodniczką, która oprowadziła nas śladami „Lalki” Bolesława Prusa, a potem interesująco opowiadała o Zamku Królewskim. Przewodniczka zainteresowała mnie wszystkim, o czym mówiła; dowiedziałam się też kilku ciekawostek, do których sama bym się nie dokopała - podsumowała spotkanie Martyna Rubin. Po zwiedzaniu z przewodniczką głodni i spragnieni odpoczynku wrócili do schroniska na smaczny obiad. PóŸnym popołudniem wybrali się na bardzo ciekawą lekcję do Teatru Narodowego, o której jedna z uczennic, Maria Wojtaś mówi: możliwość poznania pracy nad spektaklem od strony zaplecza oraz zobaczenie poszczególnych miejsc teatru było niezwykle fascynującym doświadczeniem. Podczas tej prezentacji uzyskałam także parę informacji dotyczących zadań reżysera, aktora, scenografa i inspicjenta. Po tym krótkim wprowadzeniu z zachwytem zasiadłam w fotelu, aby bacznie przyjrzeć się wystawianej sztuce. Nela Zommer o obejrzanym wieczorem spektaklu z E. Olszówką, J. Gajosem i M. Kożuchowską powiedziała: Moim zdaniem najlepszą atrakcją na tej wycieczce była wizyta w Teatrze Narodowym, gdzie zobaczyliśmy przedstawienie pt.: "Kotka na gorącym, blaszanym dachu" z mistrzowskimi kreacjami wybitnych warszawskich aktorów w rolach głównych.

W środę dzień rozpoczął się od tajników dziennikarstwa radiowego w Centrum Radiowym przy. Al. Niepodległości, po czym uczniowie udali się na ul. Woronicza do Telewizji Polskiej, gdzie odbyli lekcję z edukacji medialnej. Mogli tam poznać pomieszczenia reżyserskie, pracownie dekoracji oraz studia telewizyjne. Ciekawie wypowiada się na temat tej wizyty Kasia Żmuda: Dużym doświadczeniem była dla mnie lekcja w telewizji polskiej, gdzie zobaczyliśmy magię i iluzję telewizji, goszcząc w studio "Pytanie na śniadanie" oraz "Jaka to melodia". Po aktywnym przedpołudniu i obiedzie, przyszedł czas na poznanie Centrum Historii i Kultury Żydów Polin. Wizytę tam na pewno zapamięta Oliwia Lebiecka: najbardziej interesującym miejscem, które udało się nam zobaczyć w Warszawie było Muzeum Żydów Polskich. Już widok budynku wzbudził we mnie podziw i nadzieję na ciekawie spędzony czas. Podczas pobytu tam, dzięki wspaniałej przewodniczce, udało nam się przybliżyć historię narodu żydowskiego. Ciekawe eksponaty spowodowały, że mogłam poznać codzienne życie Żydów, zarówno w czasie wojny, jak i kilka wieków wcześniej. Stąd uczniowie udali się na warszawskie Powązki, czym zakończyli trzeci dzień wycieczki.

Czwartek to dzień poznawania historii II wojny światowej na Pawiaku i w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie tematem przewodnim była "Sprawa powstania warszawskiego – międzynarodowy i polityczny kontekst wybuchu, przebiegu i konsekwencji". Dla wielu uczniów w tym dniu ważnym przeżyciem była wizyta w mokotowskim więzieniu. Krzysztof Pełka stwierdził: wśród wielu wartościowych miejsc, które wraz z klasą zobaczyłem w Warszawie, uważam, że na szczególną uwagę zasługuje więzienie mokotowskie. Profesjonalne opisanie budynku przy ulicy Rakowieckiej oraz jego historii przez jednego z funkcjonariuszy, pozwoliło głębiej wczuć się w klimat tego miejsca. Do dodatkowych refleksji skłonił mnie również widok cel, odrestaurowanych po wojnie tylko w niewielkim stopniu i wyobrażenie tego, w jakich warunkach przetrzymywano więŸniów podczas II wojny światowej. Bartosz Rogowski dodał: widok prywatnych rzeczy więŸniów, cel, w których przebywali, opis tortur, przez jakie przechodzili, a mimo to dalej heroicznie starali się bronić naszej ojczyzny, otworzył nam oczy, jak dużą cenę poświęcili Ci ludzie dla wolnej Polski.

Po pełnym wrażeń kolejnym dniu zmęczeni uczniowie wrócili nocnym pociągiem do Szczecina. Ola Sutek podsumowała wyjazd: wycieczkę do Warszawy uważam za bardzo udaną, chętnie pojechałabym jeszcze raz.

Opinie zebrała
Ada Synówka klasa IIa  20.09.2016

Zebrania z Rodzicami

22 września 2016 r. o godzinie 16:00 odbędzie się zebranie Rady Rodziców, a o godzinie 17:00, odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas I, II i III. Na zebraniach omówione zostaną sprawy bieżące oraz procedury egzaminu maturalnego.
Obecność na zebraniach jest obowiązkowa.  20.09.2016

III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Nauki Przyrodnicze na Scenie 7"

Z radością informuję, że Bartłomiej Prowans, uczeń klasy 3B1 zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym w ramach Festiwalu "Nauki Przyrodnicze na Scenie 7" w kategorii Prezentacje Multimedialne.
W Festiwalu i konkursowych zmaganiach uczestniczyło prawie 300 uczniów i nauczycieli z całej Polski.
Konkurs organizowany był na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  20.09.2016

Prasa na świecie

19.09.2016 uczniowie klasy 1a humanistyczno-medialnej udali się wykład dotyczący prasy w największych krajach na świecie. Odbył się on na Uniwersytecie Szczecińskim, na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Pani dr Paulina Olechowska odsłoniła przed nami ciekawe informacje na temat gazet niemieckich, francuskich, polskich i brytyjskich. Szczególnie rozwinęła temat znanej, choć niekoniecznie lubianej niemieckiej gazety "Bild". Zaskoczeni jesteśmy faktem, że gazety najbardziej popularne są w Japonii. Mimo zaawansowanej w tym kraju technologii, Japończycy najczęściej spośród wszystkich czytelników na całym świecie sięgają po prasę. Z ciekawością przyjęliśmy informację o tym, że to Ludwik XIV zapoczątkował rozwój prasy, wydając pierwszą gazetę, w której opisywał, ile ma partnerek życiowych oraz w co będzie ubrany. Klaudia Kuczyńska powiedziała: ciekawe jest to, że we Włoszech, gdzie jest ciepło ludzie rzadziej sięgają po gazety, czasopisma niż mieszkańcy Szwecji, Norwegii i Danii. Dowiedziałam się wielu nieznanych mi wcześniej faktów na temat prasy. Myślę, że po tym wykładzie częściej będę sięgała po wszelkie gazety. Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą odbywały się częściej.

Weronika Powałka i Filip Suchański kl.1a  19.09.2016

GŁOSUJEMY!!!

Nasza uczennica Finalistka Regionalnego Festiwalu Młodych Naukowców Explory walczy o tytuł Innowatora Jutra w ogólnopolskim plebiscycie, promującym pracę i osiągnięcia najzdolniejszych osób w wieku 13 - 20 lat! Dominika Pałucka z VI LO połączyła swoje doświadczenie i technologie, a w rezultacie stworzyła elektronicznego nauczyciela, który pomaga początkującym skrzypkom szybciej się uczyć i osiągnąć harmonię. Cały Szczecin Floating Garden głosuje na Dominikę! Wystarczy jedno kliknięcie! Trzymamy kciuki za młodą zdolną szczeciniankę!

Idealnie wkomponowuje nowe technologie w rozwiązywanie problemów! Dominika Pałucka ze Szczecin, Poland i jej elektroniczny nauczyciel pomagają początkującym skrzypkom szybciej się uczyć i osiągnąć harmonię. Zapoznaj się z pełnym profilem Dominiki na bit.ly/Dominika_Palucka i zagłosuj, jeśli to Ona powinna zostać Innowatorem Jutra! #innowatorjutra  12.09.2016

Kiermasz podręczników

Informujemy, że w dniu 13 września 2016 r. (wtorek) w godzinach 10.00 - 13.30 odbędzie się kiermasz używanych podręczników i materiałów pomocniczych.
Uczniowie i absolwenci mogą przygotować swoje podręczniki i materiały do odsprzedania.  08.09.2016

Warsztaty dla Gimnazjalistów 2016/2017  08.09.2016

Obóz Integracyjny 2016

Przez trzy dni, od 5 do 7 września 2016 roku uczniowie klas pierwszych z wychowawcami: paniami M. Łuczak, P. Hajdamowicz, M. Bohonos i panem M. Płatkowskim, Radą Pięciu i opiekunką panią M. Sadkowską, oraz nauczycielami wychowania fizycznego panią J. Czają i panem P. Kulą przebywali na obozie integracyjnym w ośrodku "Wrzos" w Łukęcinie. Dopisała nam znakomita pogoda, która sprzyjała zajęciom sportowym, zabawom matematycznym i polonistycznym. Pierwszą część konkursowych zmagań ex aequo wygrały klasy Ia i Ib2. Rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej zintegrowaną i aktywną klasę nastąpiło w ostatnim dniu, gdy każda z klas wykonała na plaży swoje logo z piasku. Ten tytuł Rada Pięciu przyznała klasie 1b1. Zapytany o tegoroczny obóz przewodniczący Rady, Paweł Michalik powiedział: wyjazd integracyjny jest ważny nie tylko dla wychowawców i nowych uczniów, ale także dla szkolnej samorządności. To właśnie podczas tych trzech pierwszych w szkole dni Rada Pięciu sprawdza, jak pierwszaki poradzą sobie z niełatwymi zadaniami, które będą musieli wykonać w trakcie trzech lat nauki. W tym roku nowi uczniowie wykazali się niebywałą kreatywnością i zmysłem organizacyjnym. Dlatego jestem spokojny, że wszelkie imprezy szkolne przez nich zorganizowane będą przyciągać uwagę starszych kolegów. Znakomitą organizację wyjazdu zawdzięczamy pani A. Roman, a sprawozdanie z pobytu w Łukęcinie przygotowała pod czujnym okiem pani A. Kurtycz redakcja "Zbliżeń".

P. Sitarska i M. Rubin, IIa

Prezentacja z wyjazdu  02.09.2016

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017  23.08.2016

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie
Roku Szkolnego 2016/2017
które odbędzie się 01.09.2016 r. o godzina 8:30 na boisku szkolnym.

Miejska Inauguracja Roku Szkolengo 2016/2017
10:00 - Msza Święta pod prewodnictwem JE Ks. Abp Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego
w Bazylie Metropolitalnej pw.św. Jakuba w Szczecinie
Ważne informacje dla przyszłych uczniów klas I w roku szkolnym 2016/2017

 1. 01.09.2016 r. test z języka angielskiego – godzina 10:00, sale lekcyjne VI LO (90 minut)
 2. 01.09.2016 r. Zebranie z Rodzicami
  • godzina 17:00 - część wspólna spotkanie z Dyrekcją Szkoły, Pedagogiem, Radą Rodziców i Pielęgniarką na sali gimnastycznej przy ul. Jagiellońskiej 62
  • ok. godziny 17:40 - spotkania w klasach z Wychowawcami:
   klasa 1a - Marek Płatkowski, sala 5,
   klasa 1b1 - Monika Łuczak, sala 4,
   klasa 1b2 - Paulina Hajdamowicz, sala 14,
   klasa 1c- Magdalena Bohonos, sala 24
 • 02.09.2016 r. test z języka niemieckiego – godzina 8:00, sale lekcyjne VI LO (90 minut)
 • 05-07.09.2016 r. Wyjazd Integracyjny dla wszystkich uczniów klas I (obowiązkowy) do Ośrodka Wrzos w Łukęcinie orientacyjny koszt ok. 230 zł wpłata 1 lub 2 września u Wychowawców •   07.07.2016

  GODZINY PRACY SEKRETARIATU W OKRESIE WAKACYJNYM

  Od 01 sierpnia (poniedziałek) do 19 sierpnia (piątek) 2016 r. sekretariat NIECZYNNY.
  Pilne sprawy przyjmowane będą w księgowości u dyżurującego pracownika szkoły w godzinach
  10:00 - 13:00.
  Od 22 sierpnia 2016 r. (poniedziałek) sekretariat czynny od 08:00 - 15:00.    24.06.2016

  Egzaminy poprawkowe

  Harmonogram egzaminów poprawkowych:

 • 23 sierpnia 2016 r. język polski, godzina 9:00 część pisemna (60 minut), 11:00 część ustna;
 • 24 sierpnia 2016 r. język niemiecki, biologia, chemia, godzina 9:00 część pisemna (60 minut), 11:00 część ustna;
 • 25 sierpnia 2016 r. matematyka, godzina 9:00 część pisemna (60 minut), 11:00 część ustna;

  Konsultacje dla chętnych uczniów przystępujących do egzaminów poprawkowych:

 • 22 sierpnia 2016 r. język polski, godzina 9:00 - 11:00;
 • 23 sierpnia 2016 r. język niemiecki, biologia, chemia, godzina 9:00 - 11:00;
 • 24 sierpnia 2016 r. matematyka, godzina 9:00 - 11:00; •