Strona główna
       Misja i wizja szkoły
       Kontakt
       Rekrutacja
       O szkole
       Dla uczniów
       Dla maturzystów
       Dla rodziców
       Dla gimnazjalistów
       Samorząd Uczniowski
       Pedagog
       Gazetka szkolna "Zbliżenia"
       Biblioteka szkolna
       Sport w LO6
       Wolontariat
       Przedmioty
       Wirtualny Spacer
       Galeria
       Do pobrania
       Linki
 


Fundacja Edukacyjna Perspektywy potwierdza, że VI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł Brązowej Szkoły 2015.


Patronaty
Nasza strona na

  26.02.2015


REKRUTACJA 2015/2016


  16.03.2015

VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W SZCZECINIE

zaprasza do udziału w konkursie

OMNIBUS
DLA GIMNAZJALISTÓW

konkurs umożliwia
zdobycie dodatkowych punktów przy rekrutacji do VI LO

10 kwietnia 2015 r. (piątek)
o godz. 13:00

Gwarantujemy moc informacji, wrażeń i atrakcji!
przyjdź - przekonasz się, że warto być częścią naszej społeczności!

Regulamin konkursu


  30.03.2015

OBIE DRUŻYNY W FINAŁACH MPDO!

W dniach 27-29 na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu odbywały się Eliminacje Mistrzostw Polskich Debat Oksfordzkich, na które nasza szkoła wystawiła aż 2 drużyny. Było to możliwe dzięki błyskawicznej rejestracji drużyny rezerwowej przez opiekuna Koła Debat VI LO – prof. Dariusza Okonia. W I składzie (o nazwie "Alfa") debatowali: Wiktoria Kaczorowska (III A), Michał Owczarski (III D), Jakub Jankowski (II C) oraz Martyna Sowa (III A). W składzie o nazwie "Beta" szkołę reprezentowali: Alicja Czarnowska (I A), Aleksandra Rusiecka (I A), Karolina Starczewska (I A) i Paweł Jarmuł (II A). Uczniowie naszej szkoły debatowali na następujące tematy:

 • Z punktu widzenia polskiego interesu narodowego, władze RP postąpiły słusznie przyzwalając na utworzenie "więzień CIA" w Polsce.
 • Należy przywrócić egzaminy wstępne na studia.
 • WyobraŸnia jest ważniejsza od wiedzy.
 • Przechodzenie na czerwonym świetle nie powinno być karane.
 • Czytanie książek jest niebezpieczne.

  "Alfa" zmierzyła się z drużynami z: I SLO "Bednarska" z Warszawy, XX LO z Gdańska,
  I LO z Ostrzeszowa i I LO z Włoszczowej.

  "Beta" debatowała natomiast z: I LO z Krakowa, ZST z Leszna, IX LO z Gdyni oraz PLKP z Łowicza I drużyna wygrała wszystkie debaty i z maksymalną ilością punktów wyszła na pierwszym miejscu z grupy! II drużyna wygrała 3 debaty, przegrywając tylko z bardzo wymagającą drużyną z Krakowa i ...
  również weszła do finałów III Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, co oznacza historyczny sukces dla naszej szkoły!

  Debaty finałowe odbędą się 14 i 15 kwietnia na UAM w Poznaniu. Z niecierpliwością na nie czekamy!

  Paweł Jarmuł IIa


 •   27.03.2015

  Finalistka X Konkursu Fizyczne Ścieżki

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że Martyna Sowa z klasy IIIa została jedną z czterech finalistek X edycji konkursu "Fizyczne ścieżki" i będzie prezentować swój esej:
  Kilka słów miłośnika poezji o zrzędliwym krewnym, jakim jest fizyka
  11 kwietnia br. w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
  Nagrodą są indeksy na Uniwersytet Jagielloński.
  Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


    21.03.2015

  Lekcja z adwokatem p. Patrykiem Zbroją

  18 marca br. klasy o profilu humanistycznym – Ia oraz IIa wzięły udział w lekcji z absolwentem naszego liceum, panem Patrykiem Zbroją – jednym z najlepszych szczecińskich adwokatów. Pan Patryk ukończył VI LO w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, jednak jak sam przyznał, jego pasją była historia, i właśnie to skłoniło go do wybrania się na studia prawnicze. W trakcie lekcji z obydwoma klasami adwokat opowiedział o swojej pracy, drodze zawodowej, jaką przebył od czasu studiów, a także o wspomnieniach związanych z naszym liceum. Mamy nadzieję, że dla pana Patryka było miłym ponowne wstąpienie w progi naszej szkoły. Dla nas lekcja z prawnikiem tej klasy jest bezcennym doświadczeniem. Dziękujemy!

  Paweł Jarmuł IIa


    11.03.2015

  Zebrania z Rodzicami

  Harmonogram zebrań, które odbędą się 19 marca 2015 r.:
  17:00występy i prezentacje talentów uczniów VI LO
  17:00 - 17:30konsultacje
  17:30 - 18:30zebrania z wychowawcami
  kl. I i II - omówienie bieżących postępów w nauce i wydarzeń z życia szkoły
  kl. III - przedstawienie przewidywanych ocen na II semestr wraz z informacją o zagrożeniach oceną niedostateczną oraz omówienie procedur organizacji egzaminów maturalnych
  18:30 - 19:00konsultacje

  Uwaga. Zebranie w klasie III A rozpocznie się o godzinie 17:00

  KlasaNr saliWychowawca
  1a13 (I piętro)Ada Kurtycz
  1b16 (parter)Lilianna Kitzman
  1b27 (parter)Irena Organiszczak
  1c3 (parter)Magdalena Falkowska - Kleszcz
  2a10 (I piętro)Bartosz Kuźmiński
  2b114 (I piętro)Anna Roman
  2b24 (parter)Monika Łuczak
  2c24 (II piętro)Maria Kluszczyńska
  3a5 (parter)Małgorzata Sadkowska
  3b2 (parter)Katarzyna Kurpios
  3c23 (II piętro)Dariusz Okoń
  3d25 (II piętro)Teresa Witkiewicz

  Składka na radę rodziców w roku szkolnym 2014/2015 wynosi 150 zł (opłata roczna).


    16.03.2015

  W redakcji Kuriera


    16.03.2015

  Warsztaty z edukacji medialnej w redakcji Kuriera

  12.03.2015 klasa Ia wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach z edukacji medialnej w redakcji Kuriera Szczecińskiego. Uczniowie od środka mogli poznać pracę dziennikarzy. Na początku wycieczki redaktor Adam Ratuszyński opowiadał o historii gazety, która sięga roku 1945. Po obejrzeniu starych fotogramów, zostaliśmy podzieleni na trzy grupy; sekcję sportową z panem Wojciechem Paradą, informacyjną z panem Adamem Ratuszyńskim i publicystyczną z panem Bohdanem Twardochlebem. Przez ponad godzinę, każda grupa pracowała ze swoimi mentorami. Uczniowie dowiedzieli się, jak pracuje się ze sportowcami, pisze się newsy oraz felietony i reportaże. Jedna z naszych koleżanek wzięła udział w kolegium redakcyjnym. Poprosiłam ją o krótką relację:
  Ola Rusiecka: -Weszłam i czekałam, aż wszyscy dziennikarze przyjdą. Redaktorzy usiedli przy okrągłym stole i każdy z prowadzących w tym dniu dziennikarzy mówił, co jego pracownicy przygotowują do dzisiejszego numeru. Gorąco dyskutowali o in vitro, o strajku w Nowogardzie i "dzikich kablach" w zabytkowym ratuszu w Trzcińsku-Zdroju.
  My w tym czasie poznawaliśmy od podstaw tajniki procesu wydawniczego dziennika. Po warsztatach rozmawialiśmy z redaktorem naczelnym Kuriera, panem Tomaszem Kowalczykiem o specyfice pracy dziennikarzy i prognozach dla tradycyjnej, gazetowej prasy. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zawitamy w siedzibie naszego lokalnego dziennika.

  Alicja Czarnowska Ia


    15.03.2015

  Konkurs recytatorski poezji irlandzkiej "Zielona Wyspa"

  W piątek 13 marca, uczennica klasy 3D Tosia Kwiatkowska reprezentowała nasze liceum na drugiej edycji wojewódzkiego konkursu recytatorskiego poezji irlandzkiej "Zielona Wyspa", organizowanego przez Koło Celtologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Serdecznie gratulujemy i zazdrościmy pasji i odwagi!


    15.03.2015

  Dzień Fizyki w VI LO

  13.03.2015 roku świętowaliśmy (w ramach Tygodnia Nauk Matematyczno – Przyrodniczych) Dzień Fizyki w VI LO. Na korytarzu obejrzeć można było wystawę interaktywnych modeli biofizycznych autorstwa uczniów VI LO (zastawki, płuca, układ krwionośny, stawy).
  W wielu klasach odbyły się też ciekawe prelekcje na temat alternatywnych Ÿródeł energii wraz z pokazem doświadczeń. Do pokazów użyto turbiny wiatrowej, baterii solarnej i innych Ÿródeł energii zawartych w zestawie "Power Box", który otrzymaliśmy od Centrum Nauki Kopernik. Prelekcję prowadzili uczniowie klasy III c Mariusz Wyrzykowski oraz Kamil Wojtkiewicz, laureaci III miejsca ogólnopolskiego konkursu "Z energetyką w przyszłość" organizowanego pod patronatem prof. Jerzego Buzka.


    15.03.2015

  LVII Międzyszkolny Turniej Fizyczny

  Dnia 14 marca 2015r. na Wydziale Matematyczno - Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego miał miejsce LVII Międzyszkolny Turniej Fizyczny. Zmagania turniejowe odbywały się zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej. VI Liceum Ogólnokształcące wystawiło do zmagań swoje najtęższe umysły. W skład drużyny weszli:

  • Justyna Wysocka – klasa 3b
  • Daniel Hutyra – klasa 3c
  • Mikołaj Wolny – klasa 3c
  • Miłosz Wnuk – klasa 3c


    06.03.2015

  I Szczeciński Turniej Debat Oksfordzkich

  4 marca nasza szkoła wzięła udział w pierwszym Szczecińskim Turnieju Debat Oksfordzkich. Reprezentowali nas: Alicja Czarnowska i Paweł Michalik z klasy I a oraz Paweł Jarmuł i Piotr Myć z klasy II a. Oprócz naszego liceum w Turnieju wzięły udział inne szczecińskie szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie, Technikum Elektryczno-Elektroniczne z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Maksymiliana Tytusa Huberta oraz Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego. Temat debaty półfinałowej brzmiał: "Historia nie jest nauczycielką życia". Przedstawiciele naszej szkoły bronili tej tezy. Po zaciętej walce z Technikum Elektryczno-Elektronicznym przegraliśmy wynikiem 1:2. Wyniesione doświadczenie jednak, jak stwierdził prof. Dariusz Okoń (opiekun koła debat VI LO), z pewnością zaprocentuje. Finał, którego temat brzmiał „Żołnierze wyklęci byli bohaterami” wygrali gospodarze Turnieju – LO 1. Warto wspomnieć, że inicjatorką i współorganizatorką I Szczecińskiego Turnieju Debat Oksfordzkich była Wiktoria Kaczorowska, maturzystka z naszej szkoły i jedna z czołowych reprezentantek koła debat VI LO.

  Paweł Jarmuł


    05.03.2015

  Wyróżnienia humanistyczne i Laureatka konkursu organizowanego przez Uniwersytet Szczeciński

  21 lutego odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu "Mój język ojczysty, czyli..." organizowanego przez Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Konkurs miał na celu przypomnieć polskiemu społeczeństwu, jak ważną rolę pełni nasz ojczysty język.
  W konkursie brało udział wielu uczestników. Najlepsze prace zostały wydane w książce "Mój język ojczysty, czyli...".
  Znajduje się tam również wyróżniona praca naszej uczennicy klasy IIb2 Angeliki Kwaśniewskiej.
  W trakcie uroczystości goście mogli zapoznać się z rękopisem listu Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz rękopisem testamentu pewnego szlachcica z końca XVII wieku.
  Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


    05.03.2015

  Finalista konkursu "Z poprawną ortografią na co dzień"

  Do drugiego etapu konkursu przeszły następujące osoby:

 • Arkadiusz Krupka klasa IIb2
 • Oliwia Machrowicz klasa IIb2
 • Karolina Szefler klasa Ib2
 • Aleksandra Jaśkiewicz klasa III
  Wszystkie osoby w tym etapie osiągnęły powyżej 80% , jednak do finału przechodziły tylko osoby mające 95%. Tę granicę osiągnął Arkadiusz Krupka z klasy IIb2. Gratulujemy i trzymamy kciuki na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w połowie maja.


 •   24.02.2015

  Dzień Mózgu - 11 kwietnia

  Instytut Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego, Katedra i Klinika Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Wiedzy o Chorobie Alzheimera Cogito
  zapraszają na
  IV Międzyuczelnianą Konferencję - DZIEŃ MÓZGU w Szczecinie
  11 KWIETNIA 2015
  MÓZG POD PRESJĄ WSPÓŁCZESNOŚCI


    17.02.2015

  XIV Konkurs Recytatorski

  16.02.2015r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, do którego w tym roku zgłosiło się 11 uczniów. Każdy z uczestników przygotował jeden utwór o tematyce miłosnej. Nie zabrakło także utworu muzycznego, Ala Czarnowska z klasy I a przedstawiła aktorskie wykonanie piosenki Miłość ci wszystko wybaczy. Laureatami konkursu zostali: Adam Bonikowski z klasy III C- I mc., Michał Obłoj z klasy III A- II mc., Ania Depta z klasy II C- III mc., Michalina Bednara z klasy I B2- IV mc. Laureatem Plebiscytu Publiczności został Michał Obłoj. W komisji konkursowej zasiadały nasze polonistki, pani Teresa Witkiewicz jako przewodnicząca, pani Ada Kurtycz oraz uczennica, Kasia Grzesiak z klasy II B2, konkurs prowadziła Paula Banach z klasy III A. Gratulujemy uczestnikom i dziękujemy za przygotowanie recytacji.


    16.02.2015

  Prelekcja o Holokauście

  13 lutego 2015 r. klasy 2a i 3a, wysłuchały prelekcji nt Holokaustu, która odbyła się w gościnnych murach I LO w Szczecinie.


    13.02.2015

  "ZAWSZE W PIĄTEK" – warsztaty w TVP Szczecin

  W piątek 13.02.2015r. o godz. 17:30 klasa 1A została zaproszona do szczecińskiego oddziału TVP przy ul. Niedziałkowskiego 24a, aby wziąć udział w nagrywaniu nadawanego na żywo programu, pt. "Zawsze w piątek". Zasiadając na widowni, mieliśmy szansę obserwować „od kuchni”, jak wygląda praca w telewizji, a także brać czynny udział w tworzeniu audycji telewizyjnej. Usłyszeliśmy na żywo kilka utworów ukraińskiej wokalistki Lesjj Szulc, której akompaniował zespół i spróbowaliśmy walentynkowych specjałów przygotowywanych w trakcie programu przez panią Irinę z restauracji "Ukraineczka". O korpusie NATO w Szczecinie z ekspertami na temat wojskowości, W przerwie między programem mogliśmy w reżyserce zobaczyć, jak na gorąco powstaje "Kronika". Zaskoczyła nas niezwykła serdeczność organizatorów warsztatów, pani Joanny Lisowskiej oraz prowadzących program, Iwony Gacparskiej i Dariusza Baranika.

  Daria Śmieszniak 1A


    12.02.2015

  MISTRZOSTWA VI LO W WIOŚLARSTWIE HALOWYM

  W tłusty czwartek 12.02.2015 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się I Mistrzostwa VI LO w wioślarstwie halowym, których organizatorem był nauczyciel wychowania fizycznego pan prof. Piotr Kula. O godzinie 11.40 do sali gimnastycznej pod opieką nauczycieli tłumnie przybyli uczniowie prawie wszystkich klas. Zawody otworzyła pani dyrektor Bożena Ulchurska-Jackowska, życząc dobrej sportowej zabawy oraz osiągnięcia jak najlepszych wyników. Uczniowie rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych z podziałem na płeć.
  Dziewczęta miały do pokonania dystans 500 m, natomiast chłopcy 1000 m.

  Po zaciętej walce i ciężkim boju najlepszymi okazali się:
  w klasach I:
  dziewczęta:

 • I m-ce Aleksandra Moskalewicz 1b;
 • II m-ce Paulina Kropidłowska 1b ;
 • III m-ce Alicja Czarnowska 1a ;
  chłopcy:
 • I m-ce Daniel Majkut 1c;
 • II m-ce Bartosz Prowans 1b1;
 • III m-ce Piotr Zięba 1a;
  w klasach II:
  dziewczęta:
 • I m-ce Beata Fryder 2b1;
 • II m-ce Kamila Trzeciakiewicz 2b2;
 • III m-ce Angelika Kwaśniewska 2b2;
  chłopcy:
 • I m-ce Arkadiusz Krupka 2b2;
 • II m-ce Maksymilian Tomczak 2b2;
 • III m-ce Aleksander Makowski 2b2;
  w klasach III:
  dziewczęta:
 • I m-ce Anna Sachaj 3b;
 • II m-ce Natalia Kupis 3a;
 • III m-ce Zuzanna Sobierajska 2c;
  chłopcy:
 • I m-ce Paweł Grudziński 3c;
 • II m-ce Maciej Zarzeczny 3c;
 • III m-ce Damian Kasprowicz 3d.

  Wszyscy zawodnicy, którzy zajęli miejsca I-III otrzymali pamiątkowe medale. Rywalizacja indywidualna była bardzo zacięta i emocjonująca. Najwięcej emocji zarówno wśród zawodników i kibiców wzbudziła ostania konkurencja - wyścig sztafet na dystansie 1000 m. Każdy zespół składał się z 2 dziewcząt i 2 chłopców. Zmiany w zespołach następowały po przepłynięciu 250 m bez zatrzymania czasu. Kolejność zmian była dowolna.
  Najlepiej taktycznie i wytrzymałościowo spisał się zespół klasy 3c:

 • I m-ce Anna Kostrzewa, Zuzanna Sobierajska, Konrad Kosiński oraz Bartosz Zgadlik;
 • II m-ce klasa I a Agnieszka Szynkowska, Alicja Czarnowska, Daniel Indryka oraz Wojciech Jurga;
 • III m-ce klasa 2b2 Paulina Jaz, Ilona Cichocka, Piotr Berezowski i Albert Kosarewicz.
  Klasa 3C otrzymała pamiątkowy puchar dla najlepszej sztafety VI LO.

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników podczas zaciętej i sportowej rywalizacji a kibicom za głośny doping zagrzewający do walki.


 •   11.02.2015

  Ogólnopolskie Wybory Książek

  W poniedziałek 9 lutego 2015 r. odbyły się w naszej szkole OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIąŻEK. Celem wyborów było poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów, dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa.

  Sporządzony wykaz książek, na podstawie wybranych przez naszych uczniów tytułów, zostanie przesłany do organizatora przedsięwzięcia.

  Wśród najczęściej wybieranych książek były: Pięćdziesiąt twarzy Greya E. L. James, Gwiazd naszych wina John Green, Igrzyska śmierci (trylogia) Suzanne Collins, WiedŸmin Andrzej Sapkowski, Władca pierścieni J. R. R. Tolkien, Jutro, kiedy zaczęła się wojna John Marsden, Gra o tron George R. R. Martin, Harry Potter Joanne Kathleen Rowling, Silmarillion J. R. R. Tolkien, Lista marzeń Lori Nelson Spielman, Inferno Dan Brown, Jesteś cudem Brett Regina, Anna Karenina Lew Tołstoj Love, Rosie Cecelia Ahern, Metro 2033 Dmitry Glukhovsky, Metro 2034 Dmitrij Gluhovskij Zmierzch Berit Elisabeth Sandviken, Ostatnia piosenka Nicholas Sparks, Lalka Bolesław Prus, Niezgodna (trylogia) Veronica Roth, Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku Waris Dirie, Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu Regina Brett.


    10.02.2015

  MATEMATYKA PRZED EGZAMINEM GIMNAZJALNYM

  Zapraszamy uczniów klas III gimnazjum, na bezpłatne zajęcia powtórzeniowe i utrwalające z matematyki. Celem zajęć jest kształtowanie logicznego sposobu myślenia właściwego dla nauk przyrodniczych, rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków i formułowania uogólnień, stosowanie obliczeń, pojęć oraz praw matematycznych niezbędnych w części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego.

  Zajęcia bedą się odbywały w VI Liceum Ogólnokształcące im. St. Czarnieckiego, w kolejne środy: 18 i 25 lutego; 4, 11, 18 i 25 marca, w godz. 16:30 - 18:00.

  Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie w sekretariacie VI LO do dnia 16 lutego 2015 r. (poniedziałek), tel. 91 48 46 088. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń.


    10.02.2015

  Bieg Po Indeks - XIX edycja 2015

  Już po raz kolejny Politechnika Koszalińska zaprosza uczniów do udziału w XIX edycji konkursu "Bieg po Indeks". Konkurs prowadzony jest, podobnie jak w latach ubiegłych, z wykorzystaniem nowoczesnych technik internetowych. Aktualna wersja konkursu jest ukierunkowana szczególnie na pomoc w przygotowaniu do matury z zakresu matematyki, fizyki i informatyki.


    06.02.2015

  BEZPŁATNY kurs z MATEMATYKI dla maturzystów

  Akademia Morska w Szczecinie zaprasza na BEZPŁATNY kurs przygotowujący do egzaminu maturalnego z matematyki. Akcja "PITAGORAS 2015" rozpocznie się 9 lutego 2015.

  Kurs prowadzony będzie dwa razy w tygodniu po dwie godziny według następującego planu (dni do wyboru):

 • poniedziałki i środy 17.30 - sala 6
 • wtorki i czwartki 17.30, sala 6
 • poniedziałki i czwartki 17.30, sala 5.


 •   03.02.2015

  Można odejść na zawsze, by stale być blisko
  /ks. Jan Twardowski/

  Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

  Zenona Pacewicza

  emerytowanego nauczyciela naszej szkoły,
  wspaniałego matematyka i serdecznego przyjaciela.

  Swoją przygodę z Szóstką rozpoczął w 1964 roku i razem z nami kształcił przyszłe pokolenia, dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Wielokrotnie pełnił funkcję wychowawcy, a za swoją pracę został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kiedy odszedł na emeryturę, nie zapomniał o swojej szkole; jeszcze w grudniu składaliśmy sobie świąteczne życzenia ...

  Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się
  6 lutego 2015 roku o godz. 13:00
  na Cmentarzu Centralnym (kaplica główna) w Szczecinie.

  Tak smutno się rozstawać…
  Społeczność VI LO


    02.02.2015

  Bal Studniówkowy 2015

  Bal Studniówkowy rozpoczął się wystąpieniem Pani Dyrektor Bożeny Ulchurskiej-Jackowskiej:

  Są dni, które zapadają w pamięć i w serce.
  Są miejsca, do których się wraca, i takie, które omija się szerokim łukiem jeśli nie trzeba już w nich być.

  Jakie miejsce w Waszych sercach i w pamięci zajmie Szóstka?
  Jak zapisze się we wspomnieniach dzisiejsza studniówka? To, w głównej mierze zależy od Was - drodzy maturzyści, którzy w zdecydowanej większości jesteście już pełnoletni. Pełnoletni – tak! Natomiast egzaminy z dojrzałości w nauce i w życiu, które są kolejnymi krokami w dorosłość właśnie przed Wami.

  Wasi rodzice, i my nauczyciele, jesteśmy po to, aby Was wspierać, ukierunkowywać, ale też i wymagać, i uczyć odpowiedzialności, przygotować do dokonywania wyborów. Tych wyborów jednak za Was nie dokonamy.

  To Wy, wybierając dalszą drogę w życiu, zdecydujecie na ile poczujecie się kiedyś szczęśliwi w życiu osobistym i usatysfakcjonowani w pracy zawodowej.

  Dlaczego mówię o tym dzisiaj kiedy karnawał i muzyka sprzyjają zabawie i wprowadzają w radosny nastrój?
  Dlatego, że wszystko w życiu ma swój czas! – Dziś jest czas zabawy, ale pamiętajcie o tym, że „jutro” to kolejny dzień, kiedy studniówka – czego życzę – stanie się pięknym wspomnieniem, a przed wami ostatnie miesiące przygotowań do egzaminu maturalnego, egzaminu, który otworzy lub zamknie drogę do wymarzonej przyszłości zawodowej, będzie zwieńczeniem pracy uczniów i nauczycieli.

  Życzę, byście ten czas właściwie wykorzystali, by 100% zdanych matur nie oznaczało tylko wskaźnika, do którego się dąży a wartości rzeczywiste, bo za każdą z nich stoi ktoś z Was – Wasze marzenia i historia Waszej i naszej pracy. Jesteśmy z Wami i oferujemy pomoc, ale jak wiecie do tanga trzeba dwojga.

  I tak czas już, aby w tanecznych rytmach rozpocząć studniówkę 2015 uczniów VI LO w Szczecinie. Poloneza czas zacząć!


    27.01.2015

  Przygotowania do Studniówki

  Przygotowania tegorocznych maturzystów do Balu Studniówkowego, można obejrzeć na stronach Głosu Szczecińskiego wraz z udostępnioną przez ten serwis galerią zdjęć.


    13.01.2015

  W dniach 19 - 23 stycznia 2015 r. sekretariat szkoły bedzie nieczynny.
  Sprawy pilne, będą przyjmowane w księgowości w godzinach 9:00 - 13:00.


    12.01.2015

  Zebrania z Rodzicami

  15 stycznia 2015 r. o godzinie 17:00 odbędą się spotkania z rodzicami podsumowujące naukę w I semestrze.

  KlasaNr saliWychowawca
  1a21 (II piętro)Ada Kurtycz
  1b16 (parter)Lilianna Kitzman
  1b27 (parter)Irena Organiszczak
  1c3 (parter)Magdalena Falkowska - Kleszcz
  2a10 (I piętro)Bartosz Kuźmiński
  2b120 (II piętro)Anna Roman
  2b24 (parter)Monika Łuczak
  2c24 (II piętro)Maria Kluszczyńska - zebranie rozpocznie się o godzinie 17:30
  3a5 (parter)Jolanta Czaja
  3b2 (parter)Katarzyna Kurpios
  3c23 (II piętro)Dariusz Okoń - zebranie rozpocznie się o godzinie 17:30
  3d25 (II piętro)Teresa Witkiewicz

  Składka na radę rodziców w roku szkolnym 2014/2015 wynosi 150 zł (opłata roczna).


    13.01.2015

  Lekcje prawa w II semestrze

  W środę 14 stycznia odbyła się pierwsza w II semestrze br szkolnego - lekcja prawa, która poprowadziła Pani r.pr. Marta Turska.


    10.01.2015

  OLIMPIADA WIEDZY O POLSCE I ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

  Do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym zakwalifikowali się: Maciej Ogrodowicz i Jakub Tomaszewicz, obaj z klasy 3 a.


    09.01.2015

  Byliśmy pierwsi

  Pierwszego dnia rejestracji na MPDO 2015, zgłosiło się 40 drużyn (30 "pierwszych" i 10 rezerwowych)!
  ... W ciągu pierwszego kwadransa rozegrała się prawdziwa walka o to, kto będzie miał największe szanse ewentualny start drugiego zespołu z listy rezerwowej. W tej rywalizacji wygrało VI LO ze Szczecina (pierwszy zespół 18:01:19, zespół rezerwowy 18:01:35!) przed LO im. Kolberga z Kościana (odpowiednio 18:01:32 i 18:04:45) i II LO z Konina (18:04:54 i 18:09:34). Jako kolejne drużynę rezerwową zarejestrowały: I LO z Nowego Sącza, II LO z Tarnowa, I LO z Bydgoszczy i III LO z Poznania. ...


    17.12.2014


    17.12.2014

  Rocznica Grudniu '70

  Oficjalne obchody wydarzeń grudniowych zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ "Solidarność" i odbyły się w środę 17 grudnia 2014 r. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12:00 pod główną bramą szczecińskiej stoczni, gdzie przybyły delegacje szkół, związków i zainteresowani szczecinianie. Wszyscy mówcy, wśród których znaleźli się: Szef zachodniopomorskiej "S" Mieczysław Jurek, prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Zbigniew Potocki ze Stowarzyszenia Grudzień'70-Styczeń'71 w swoich wystąpieniach wyrażali wdzięczność szczecińskim robotnikom, którzy w 1970 r. wystąpili przeciwko komunistycznej władzy.
  Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Pamięci pod pomnik Anioła Wolności na dzisiejszym pl. Solidarności, gdzie 44 lata temu padli pierwsi ranni i zabici.
  Zwieńczeniem obchodów był koncert dedykowany ofiarom Wydarzeń Grudnia ’70 roku i ich rodzinom w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pt. "Nowe Sytuacje", podczas którego zostały odtworzone utwory legendarnej "Republiki".


    15.12.2014

  2A na rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Szczecinie


    15.12.2014

  Dom nad jeziorem

  13 grudnia, pięć osób z klasy 3 B spotkało się z wychowankami placówki opiekuńczo-wychowawczej Dom nad jeziorem. Ze względu na święto, które dzieci lubią najbardziej - Mikołajki- postanowiliśmy zorientować się, co sprawiłoby im największą radość. Nasz wysłannik - Dawid Besztak, skontaktował się z wychowawczynią i kazało się, że tak jak my wszyscy, dzieci również lubią zjeść burgera i frytki. Tak więc postanowiliśmy zaprosić dzieci do McDonalds'a.
  Spotkaliśmy się na przystanku przy ul. Emilii Gierczak, skąd już wszyscy razem pojechaliśmy do upragnionego miejsca. Alicja Kotowska została powitana bardzo serdecznie. Dziewczynki nie mogły się jej doczekać. Chwilę później dołączyła do nas Ula Kruszyńska, a przy samym McDonaldsie spotkaliśmy Michała Ligaja. W spotkaniu towarzyszyła nam pani prof. Katarzyna Kurpios. Muszę podkreślić, że było naprawdę bardzo miło. Po "daniu głównym" na stołach zawitał deser i choć było zimno na zewnątrz wszyscy byliśmy rozgrzani wspaniałą atmosferą. Dzieci ucieszyły się z naszej wizyty i trudno było się nam rozstać. Mamy nadzieję, że choć jest to nasz ostatni rok nauki w liceum odwiedzimy Dom Dziecka jeszcze nie raz.

  Nina Kantor-Malujdy


    25.11.2014

  Stypendium Prezesa Rady Ministrów

  Mamy zaszczyt poinformować, że w roku szkolnym 2014/2015 Stypendystką Prezesa Rady Ministrów została uczennica klasy 3c Ewa Stańczyk. Z ogromną przyjemnością gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów odbędzie się dnia 18 grudnia 2014 roku o godzinie 12:00 w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Wały Chrobrego 4 w Szczecinie.


    25.11.2014

  Finalistka Konkursu Recytatorskiego - 2 Dni Poezji Niemieckiej

  20 listopada 2014 r. w Książnicy Pomorskiej odbył się Konkurs Rezytatorski - 2 Dni Poezji Niemieckiej. Zmagania konkursowe recytatorów były bardzo emocjonujące.
  Do półfinału zmagań jury konkursowe zakwalifikowało, spośród uczestniczących licealistów i studentów, 5 najlepszych osób, recytujących w oryginale współczesną poezję niemiecką. Finalistką konkursu została uczennica klasy 2c Anna Depta. Gratulujemy!


    25.11.2014

  I miejsce w konkursie „Fizyka w Medycynie”

  Dnia 21.11.2014r. odbył się w auli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego finał konkursu "Fizyka w Medycynie" organizowanego przez Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej oraz Konferencji „Fizyka Medyczne w Szczecinie”.
  W konkursie wzięła udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Zwycięstwo w finale – I miejsce, przypadło Katarzynie Gliniewicz z klasy 2B2. Kasia prezentowała wyniki swojej pracy badawczej przed Jury składającym się z pracowników naukowych trzech szczecińskich uczelni wyższych US, PUM i ZUT oraz bardzo licznie zgromadzoną w auli publicznością.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!


    20.11.2014

  Zebrania z Rodzicami

  27 listopada 2014 r. o godzinie 17:00 odbędą się spotkania z rodzicami. Przewidywany czas zakończenia zebrań to godzina 18:00.

  KlasaNr saliWychowawca
  1a21 (II piętro)Ada Kurtycz
  1b16 (parter)Lilianna Kitzman
  1b27 (parter)Irena Organiszczak
  1c3 (parter)Magdalena Falkowska - Kleszcz
  2a10 (I piętro)Bartosz Kuźmiński
  2b120 (II piętro)Anna Roman
  2b24 (parter)Monika Łuczak
  2c24 (II piętro)Maria Kluszczyńska
  3a5 (parter)Jolanta Czaja
  3b2 (parter)Katarzyna Kurpios
  3c23 (II piętro)Dariusz Okoń
  3d25 (II piętro)Teresa Witkiewicz

  Składka na radę rodziców w roku szkolnym 2014/2015 wynosi 150 zł (opłata roczna).


    17.11.2014

  Próbne egzaminy maturalne

  W dniach od 25 do 28 listopada 2014 r. zostaną przeprowadzone próbne egzaminy maturalne.
 • 25.11.2014 r., wtorek, język polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym
 • 26.11.2014 r., środa, matematyka na poziomie podstawowym i rozszerzonym
 • 27.11.2014 r., czwartek, język obcy na poziomie podstawowym i rozszerzonym
 • 28.11.2014 r., piątek, przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym

  Uczniowie klas III biorący udział w egzaminie zobowiązani są do przyjścia w stroju galowym i posiadania długopisu (lub pióra) z czarnym tuszem (atramentem), linijki, kalkulatora prostego, cyrkla oraz dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.
  Na każdy z egzaminów uczniowie przychodzą z półgodzinnym wyprzedzeniem. Spóźnienie się na egzamin skutkuje brakiem możliwości wzięcia w nim udziału.

  Lekcje odbywają się wg obowiązującego planu. Po zakończonym egzaminie z przedmiotu obowiązkowego uczniowe idą na planową lekcje. W kolejnych egzaminach z przedmiotów rozszerzonych uczestniczą uczniowie, którzy zadeklarowali dany przedmiot w deklaracji wstępnej lub do 21.11.2014 r. zgłosili chęć jego zdawania.
  Szczegółowy harmonogram przebiegu egzaminów wraz z listami uczestników znajduje się w szkole na tablicy ogłoszeń.


 •   13.11.2014

  20 listopada - Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka

  Wspólny list minister edukacji narodowej Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej i rzecznika praw dziecka Pana Marka Michalaka.
  Prezentacja Konwencji Praw Dziecka

    13.11.2014

  Zwycięska debata z LO XIII

  W dniu 12 listopada reprezentacja Naszej Szkoły w składzie: Wiktoria Kaczorowska, Agnieszka Trojanowska, Michał Owczarski, Piotr Myć, Martyna Sowa, Paweł Jarmuł - rezerwowy (opiekun Dariusz Okoń), starła się z XIII LO w debacie: Wolność jest najważniejszą wartością dla narodu. Zwycięstwo było nasze!


    10.11.2014

  Festiwal Science on Stage Deutschland

  W dniach 7-8 listopada 2014r. odbył się w Berlinie festiwal nauczycieli nauk przyrodniczych – „Science on Stage”. Członkiem sześcioosobowej reprezentacji polskich nauczycieli na ten festiwal była pani dr Aneta Mika.
  Podczas festiwalu prezentowała przygotowane przez siebie eksperymenty fizyczne, ale również modele biofizyczne wykonane przez uczniów VI LO w Szczecinie.
  Na zdjęciu stawy kolanowe z wiązadłami autorstwa uczennicy klasy 2B1 Karoliny Tarnowskiej.


    06.11.2014

  O naszej akcji pt. Jedz jabłka - zdrowo, narodowo - wspomagaj polskich sadowników
  w Radio Szczecin


    06.11.2014

  Lekcja WoS-u z pracownikiem US

  Kolejnym gościem zaproszonym do prelekcji w ramach lekcji WoS-u (klasy 3A i 3D) był dr Fuad Jomma, pracownik naukowy Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. W sposób interesujący i kompetentny przybliżył uczniom zawikłane problemy etniczne, religijne i polityczne współczesnego Bliskiego Wschodu.
  Wykład okraszony licznymi dykteryjkami spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, czego dowodem były gromkie oklaski końcowe.


    05.11.2014

  Uczniowie VI LO w Muzeum Sachsenhausen

  Dnia 04.11.2014 r. we wtorek, uczniowie VI LO uczestniczyli w odsłonięciu pomnika pamięci i specjalnej wystawy poświęcanej generałowi Stefanowi "Grot" Roweckiemu w Muzeum Sachsenhausen. Dowódca Armii Krajowej zginął tam 70 lat temu. "Grot" był tam więziony od lipca 1943 roku po tym, jak został zdekonspirowany i zatrzymany przez Gestapo w Warszawie. Nie znana jest dokładna data ani okoliczności jego śmierci. Wszystko wskazuje na to, że został zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera na początku sierpnia 1944 roku.
  W programie uroczystości było m.in. spotkanie z bratanicą gen. Stefana "Grot" Roweckiego, prof. Krystyną Rowecką – Trzebicką.

  Wyjazd został zorganizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie oraz Centrum Dialogu „Przełomy” Muzeum Narodowego w Szczecinie.


    03.11.2014

  Kto czyta książki, ten żyje podwójnie - Umberto Eco

  Jest to hasło Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzonego w październiku. W tym roku po raz pierwszy również w naszym liceum zorganizowane zostały obchody święta biblioteki. W październiku w czytelni szkolnej można było obejrzeć wystawę nowości wydawniczych, w bibliotece rozbrzmiewała muzyka pod hasłem „Literackie inspiracje w muzyce”. W drugim i czwartym tygodniu na wypożyczających czekały słodkości.
  W drugim tygodniu, w czwartek, na początku każdej lekcji nauczyciele czytali uczniom fragmenty wybranych nowości wydawniczych. W trzecim tygodniu października zorganizowano konkurs czytelniczy z Sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Wyniki konkursu:

 • I miejsce - Jędrzej Szydłowski kl. 2B1
 • II miejsce – Marcelina Tarnowska kl. 2B2
 • III miejsce – Justyna Wysocka kl. 3B
 • IV miejsce – Kamila Trzeciakiewicz kl. 2B2. Br>
  W ostatnim dniu października trzyosobowe reprezentacje klas: 1A, 1B1, 1B2, 1C, 2A, 3A i 3B uczestniczyły w quizie Dzieje książki i biblioteki. Zwycięzcą quizu jest klasa 3B reprezentowana przez Justynę Wysocką, Katarzynę Rączkiewicz i Marię Rugor. Nagrodą dla klasy jest dzień osobisty.
  Wyróżnienie za II miejsce otrzymała klasa 3A reprezentowana przez Paulę Banach, Judytę Nawrocką i Martynę Sowę. Nagrodą dla klasy są słodkości. Kolejne miejsca zajęły klasy: 1A, 1B2, 1C, 1B1.
  Gratulacje dla klas zwycięskich i podziękowanie dla wszystkich uczestników konkursu czytelniczego i quizu.

  Grażyna Jura


 •   31.10.2014

  „Gombka F.“ według scenariusza Michała Szykszniana

  No i mamy w Szczecinie „Ferdydurke“ W. Gombrowicza w wersji owadziej.
  30 października w nowej Filharmonii Szczecińskiej odbył się spektakl muzyczny „Gombka F.“ według scenariusza Michała Szykszniana, wyreżyserowany przez Krzysztofa Lubka, przy akompaniamencie orkiestry Filharmonii Szczecińskiej pod batutą Marka Siwki. W spektaklu udział brali aktorzy-amatorzy oraz tancerki głównie z Teatru Tańca Kiosk Ruchu (wybrani na czerwcowych castingach). Muzyka była zdecydowanie głównym atutem sztuki. Zabrzmiały między innymi: Czter pory roku Antonio Vivaldiego, uwertura z opery Sroka złodziejka Gioacchino Rossiniego czy znany wszystkim walc z baletu Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego. Samo przedstawienie warto obejrzeć chociażby dla choreografii Julii Magowskiej-Kołodziejczyk i Krzysztofa Lubka i owadzich strojów zaprojektowanych przez Michała Szykszniana. Tancerki miały ogromne pole do popisu. Wykonywały bardzo trudne układy z lekkością barwnych owadów, niektóre figury taneczne przyprawiały wręcz o zdumienie. Intertekstualny komentarz aktorski był groteskowy i bardzo zabawny. Reżyser dwocipnie sparafrazował dzieło Witolda Gombrowicza i przedstawił je w sposób współczesny. W roli głównej Gąsienicy Gombki wystąpiła Agata Kolasińska, zarazem koordynatorka całego przedsięwzięcia. Gra aktorska nie do końca mnie zachwyciła, ale przedstawienie oglądało się z dużą ciekawością.
  Z pewnością jest to spektakl dla dojrzałych emocjonalnie ludzi. Niestety, nie dało się nie słyszeć na widowni komentarzy zupełnie nieadekwatnych do treści spektaklu, co na pewno było najsłabszą stroną tego muzycznego widowiska. Mam nadzieję, że szczecińska publiczność wkrótce dorośnie do ogłądania sztuki na wyższym poziomie.

  Marta Stalmierska 3a


    31.10.2014

  Międzynarodowy Dzień Muzyki

  Zakończyły się obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki w naszej szkole.
  W czwartek 23.10. 2014 byliśmy na koncercie w Szczecińskiej Filharmonii z okazji jubileusz 60-lecia Chóru Akademickiego ZUT. 29 października br. klasa Ia zorganizowała Koncert pod Czarnieckim, w którym udział wzięli reprezentanci klas. Na każdej przewie rozbrzmiewała na korytarzu muzyka, zapełniająca słuchaczami schody.
  W sali konferencyjnej odbywał się konkurs wiedzy o muzyce i quiz Jaka to melodia.
  Tytuł Muzycznej klasy roku przyznaliśmy klasie 2C, której reprezentacja została nagrodzona biletami na wybrany koncert w Słowianinie. 2 miejsce zajęła reprezentacja klasy 3b, która wybierze sobie film w kinie Pionier, a 3 miejscem i słodyczami nagrodzono klasę 1c.
  Na zakończenie tego niezwykłego święta klasa 3a obejrzała w filharmonii muzyczny spektakl "Gombka F."
  Dziękujemy Wam za tak aktywny udział i mamy nadzieję, że impreza ta wejdzie na stałe do szkolnego kalendarza.

  Organizatorzy - klasa Ia.


    30.10.2014

  Akademia Młodych

  Uczniowie klas pierwszych LO VI w roku szkolnym 2014/2015 przystąpili do projektu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego "Akademia Młodych". Ideą programu jest zapoznanie uczniów z podstawami współczesnym nauk ekonomicznych oraz zainteresowanie ich problematyką "economics & management" w praktyce. Na zajęciach prowadzonych przez cenionych wykładowców Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zaproszonych praktyków zarządzania uczniowie będą stopniowo nabywać wiedzę ekonomiczną. Tematyka dobierana jest w taki sposób, aby po zdobyciu ogólnej wiedzy uczniowie poszerzali swoje umiejętności poprzez realizację konkretnych bloków tematycznych. Dodatkowym atutem jest realizacja licznych analiz przypadków “case study” oraz spotkania z liderami biznesu, co pozwoli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę i rozwinąć umiejętności.


    28.10.2014

  Lekcje prawa prowadzone w ramach patronatu OIRP

  Dnia 29 października uczniowie z klas 2A uczestniczyli w pierwszej tegorocznej lekcji prawa, poprowadzonej przez r.pr. Katarzynę Solarską, która wprowadziła uczniów w świad zagadnień dotyczących przedmiotu 1.


    28.10.2014

  Zdjęcia klasowe


    28.10.2014

  Spotkanie z dr. hab. Łukaszem Tomczakiem, prof US

  Dnia 28 października uczniowie z klas 3A i 3D w ramach lekcji Wiedzy o Społeczeństwie uczestniczyli w spotkaniu z dr. hab. Łukaszem Tomaczakiem, prof. US. Tematem prelekcji Pana Profesora były wybory samorządowe w Polsce. Zagadnienie wywołało zainteresowanie młodzieży, przejawiające się w licznych pytaniach skierowanych do Gościa i finalnych oklaskach wieńczących dyskusję.


    25.10.2014

  Messa di Requiem

  24 października o godzinie 10:00, klasa 1A uczestniczyła w próbie generalnej Jubileuszowego Koncertu Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Chórowi towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii. W dużej sali rozbrzmiewały instrumenty smyczkowe; skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy, instrumenty dęte; flety, klarnet, fagot, waltornie, trąbki, puzony i tuba oraz instrumenty perkusyjne m.in. kotły i talerze.

  Gwiazdami koncertu byli: Anna Wilk – sopran, Gosha Kowalinska – mezzosopran, Tadeusz Szlenkier – tenor, Łukasz Goliński – bas, a dyrygował Szymon Wyrzykowski. Usłyszeliśmy utwór Giuseppe Verdiego „Messa di Requiem”. Czuliśmy się tak, jak na wieczornym, uroczystym koncercie. Takie otwarte próby generalne to znakomity ukłon w stronę szczecińskich melomanów.

  Anna Bartoszewska


    23.10.2014

  WYBORY do MRMS w VI LO

  23 października 2014 r. w godzinach 8:00 - 15:00 w VI LO zostały przeprowadzone wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin.

  Zgodnie z Zarządzeniem Nr 385/14 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 26 września 2014r. w sprawie przeprowadzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin powołano w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego Okręgową Komisję Wyborczą w składzie:
  1. Małgorzata Sadkowska – Przewodniczący
  2. Bartosz Kuźmiński – Członek
  3. Monika Łuczak – Członek
  4. Dariusz Okoń – Członek
  5. Agnieszka Parzychowska – Członek
  6. Adam Bonikowski – Członek
  7. Rafał Ceglarek – Członek
  8. Dominika Laskowska – Członek
  9. Iwetta Niedziółka – Członek

  Mandat radnego Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin uzyskała Grudzińska Katarzyna.

  Radni Młodzieżowej Rady Miasta będą mieli za zadanie:

  • rozwijanie idei samorządności wśród młodzieży,
  • kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych,
  • reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji rządowych i samorządowych,
  • działanie na rzecz ochrony praw i godności ucznia,
  • promocja kultury, w szczególności tworzonej przez ludzi młodych i do nich adresowanej,
  • kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych,
  • czynny udział młodzieży w walce o ochronę środowiska naturalnego,
  • działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych i twórczych,
  • poznawanie historii i kultury państw europejskich.


    23.10.2014

  Reakcja VI LO na rosyjskie embargo dla polskich jabłek

  Od kiedy Rosja wprowadziła embargo na polskie jabłka, wiadomość ta wstrząsnęła wszystkimi sadownikami. Gdy mocno ograniczono możliwości sprzedaży ich produktów, podjęli walkę o własny byt. Z losem sadowników zaczęło się solidaryzować całe polskie społeczeństwo. Powstała akcja Jedz jabłka przeciw Putinowi. Włączyły się w nią różne instytucje, a także młodzież, szczególnie gimnazjaliści i licealiści.
  W sierpniu tego roku Rosja nałożyła embargo na polskie jabłka, co mocno ograniczyło polskich sadowników i utrudniło im zdobywanie zarobku. Nie można ukryć, że Polska jest znaczącą siłą w tej materii w gospodarce. Straty te wyliczono na około 500 mln złoty. Sadownicy jednak nie tracą nadziei, ponieważ Minister Rolnictwa, chcąc zrekompensować straty, walczy o dotacje dla plantatorów z Unii Europejskiej.
  Niezależnie od tego, społeczeństwo postanowiło działać na własną rękę i stara się wesprzeć sadowników w potrzebie, propagując przedsięwzięcie „Jedz polskie jabłka” na szerszą skale. Ludzie tworzą różnego rodzaju plakaty, spoty oraz obrazki w Internecie. Bądź co bądź, cały zamysł trafił do różnych instytucji, a największy oddźwięk uzyskał w szkołach.
  W połowie września w naszym liceum pojawił się projekt Kupuj jabłka, wspieraj polskich sadowników, którego pomysłodawcą oraz organizatorem jest Pan Profesor Dariusz Okoń, także Pani Profesor Monika Łuczak pomaga w tym przedsięwzięciu, zajmując się między innymi sprowadzaniem jabłek. Tygodniowo dostarczane jest do szkoły około 60 kg jabłek, są one wystawiane w poniedziałek oraz czwartek na parterze. Jabłka te są sprowadzane wyłącznie z regionu zachodniopomorskiego. W ten sposób przez cały rok rozdamy około tonę jabłek. To właśnie klasa II a trzyma pieczę nad tą akcją, pomagając nauczycielom, inicjatorom przedsięwzięcia. Pieniądze na ten projekt zbierane są z dobrowolnych składek rodziców organizowanych podczas zebrań. Wypada im w tym miejscu serdecznie podziękować.
  - Jabłka są bardzo zdrowe i wspierają rozwój młodego organizmu, ponieważ zawierają dużo witaminy C, błonnika oraz pektyny, która poprawia przemianę materii. Młodzież jest pozytywnie nastawiona do tego typu akcji - wyjaśnia Pani M. Łuczak.
  Całość można podsumować słowami Pana D. Okonia:
  -Zwycięstwem jest to, że młodzież chętniej sięga po owoce, niż różnego rodzaju fastfoody. Gdyby znaczna część szkół w Polsce postąpiła tak, jak nasze liceum, problem sadowników byłby w pewnym sensie rozwiązany.

  Jan Kowalczyk, 1A


    20.10.2014

  Zebrania z Rodzicami

  23 października 2014 r. o godzinie 17:00 odbędą się spotkania z rodzicami.

  KlasaNr saliWychowawca
  1a21 (II piętro)Ada Kurtycz
  1b16 (parter)Lilianna Kitzman
  1b27 (parter)Irena Organiszczak
  1c3 (parter)Magdalena Falkowska - Kleszcz
  2a10 (I piętro)Bartosz Kuźmiński
  2b120 (II piętro)Anna Roman
  2b24 (parter)Monika Łuczak
  2c24 (II piętro)Maria Kluszczyńska
  3a5 (parter)Jolanta Czaja
  3b2 (parter)Katarzyna Kurpios
  3c23 (II piętro)Dariusz Okoń, o godzinie 17:20
  3d25 (II piętro)Teresa Witkiewicz

  Składka na radę rodziców w roku szkolnym 2014/2015 wynosi 150zł (opłata roczna).


    09.10.2014

  Uwaga!
  W dniach od 10.10.2014 r. do 14.10.2014 r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
  W sprawach pilnych proszę kierowć się do księgowości.


    09.10.2014

  Sztafetowe Biegi Przełajowe SPG Miasta Szczecin

  Dnia 6 października tego roku w Lesie Arkońskim odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe SPG Miasta Szczecin, w których wzięła udział specjalnie do tego powołana przez profesor Jolantę Czaję kadra dziewcząt VILO w składzie: Natalia Gulczyńska (2A), Aleksandra Otorowska (3A), Dominika Mesek (3B), Paulina Patyk (1C), Aleksandra Moskalewicz (1B1), Dominika Pietras (1B1), Kamila Trzeciakiewicz (2B2), Paulina Jaz(2B2), Paulina Kropidłowska (1B1), Nikola Szmelcuch (1B1). Natalia Gulczyńska, która biegła na pierwszej zmianie wyprowadziła sztafetę na pierwsze miejsce, lecz niestety wypracowanego prowadzenia nie udało się utrzymać. Walka była zacięta i bardzo trudna. Dziewczęta walczyły do samego końca. Ostatecznie dzięki swojej ambicji i hartowi ducha zajęły zasłużone III miejsce. W drodze do zwycięstwa przeszkodziły tylko dwie drużyny: CKS Centrum Kształcenia Sportowego (II miejsce) oraz LOII (I miejsce). Dziewczęta zostały udekorowane brązowymi medalami, pucharem oraz pamiątkowym dyplomem. Nowe trofea zostały przekazane Pani Dyrektor Bożenie Ulchurskiej-Jackowskiej i trafią do sali pamięci VI LO.

  Wszyscy „szóstkowicze” składają dziewczętom gratulacje i życzą dalszych sukcesów.
  Na zdjęciu od lewej górny rząd N.Gulczyńska, P.Patyk, P.Kropidłowska, D.Pietras, K. Trzeciakiewicz, P.Jaz, drugi rząd od lewej A.Moskalewicz, N.Szmelcuch, D.Mesek, A.Otorowska.


    09.10.2014

  WYBORY
  do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin

  Kalendarz wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin
  Do 16. 10. 2014 r. (godz. 15. 00)
  Zgłaszanie kandydatów na radnego do przewodniczącej Okręgowej Komisji Wyborczej, Małgorzaty Sadkowskiej (pedagoga szkolnego).
  Uwaga! Druki zgłoszeń dostępne są u gospodarzy klas oraz w sekretariacie szkoły.
  17. 10. 2014 r.
  Podanie do wiadomości szkoły listy kandydatów.
  23. 10. 2014 r. (godz. 8. 00 – 15. 00)
  Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta
  24. 10. 2014 r.
  Ogłoszenie wyników

  Celem działania Młodzieżowej Rady jest:

  • rozwijanie idei samorządności wśród młodzieży,
  • kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych,
  • reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji rządowych i samorządowych,
  • działanie na rzecz ochrony praw i godności ucznia,
  • promocja kultury, w szczególności tworzonej przez ludzi młodych i do nich adresowanej,
  • kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych,
  • czynny udział młodzieży w walce o ochronę środowiska naturalnego,
  • działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych i twórczych,
  • poznawanie historii i kultury państw europejskich.
  Więcej informacji dotyczących działalności MRMS.


    05.10.2014

  Ranking Liceów 2014


    01.10.2014

  WARSZTATY PRZYRODNICZO-MEDYCZNE DLA GIMNAZJALISTÓW 2014/2015.

  Uwaga Gimnazjaliści! Zapraszamy na warsztaty rozwijające umiejętności pracy eksperymentalnej i laboratoryjnej, kształtowanie badawczego sposobu myślenia właściwego dla nauk przyrodniczych, rozwijanie umiejętności obserwacji, przeprowadzania i poprawnego dokumentowania doświadczeń, wyciągania wniosków i formułowania uogólnień, stosowanie obliczeń, pojęć oraz praw biologicznych, chemicznych, fizycznych i matematycznych.

  Pierwsze spotkanie informacyjne oraz test diagnostyczny z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, matematyka): środa, 1 października 2014r., godz. 16:30, II piętro, sala 20.


    27.09.2014  Wspomnienia są jak perły:
  mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez.
  Rok 2014 to dla VI LO czas szczególny, ponieważ 25-26 września świętowaliśmy
  65 lat istnienia na mapie szczecińskiej oświaty.

  Wspólne spotkanie z absolwentami, nauczycielami, pracownikami niepedagogicznymi, uczniami
  oraz wszystkimi przyjaciółmi Szóstki
  stało się okazją do wspomnień, ale też budowania nowych doświadczeń.

  Każdy powinien rozumieć swoje otoczenie
  i to, co się wokół dzieje.
  Każdemu jest potrzebna metoda naukowa
  i elementarna zdolność myślenia w sposób naukowy.

  Mottem uroczystości uświetniającej 65 lat istnienia naszego liceum uczyniliśmy słowa Prof. A. Wolszczana, aby podkreślić wartość nauki, będącej czynnikiem łączącym już trzy pokolenia absolwentów. W gronie naszych nauczycieli dziś są aż cztery absolwentki Szóstki, panie: Katarzyna Kurpios, Wioletta świerczyńska, Monika Łuczak i Paulina Hajdamowicz i to ich wspomnieniami rozpoczęliśmy to wyjątkowe spotkanie. Przybyli w tym dniu do nas goście potwierdzili, że Szóstka to szkoła, do której się wraca. Dla uczniów klas pierwszych była to okazja do uroczystego ślubowania, które odebrała pani dyrektor, Bożena Ulchurska-Jackowska, oddając głos naszym absolwentom, zastępcom Prezydenta Miasta Szczecin, Krzysztofowi Sosce i Piotrowi Myncowi. Usłyszeliśmy słowa, które uświadomiły nam, jakie dziedzictwo przejmujemy i że to do nas należy podtrzymanie wartości, które przekazywali tu nauczyciele przez trzy pokolenia. W imieniu całej społeczności VI Liceum Ogólnokształcącego serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, emerytowanym nauczycielom, rodzicom za udział w tej części obchodów jubileuszu. Do wieczora szkołę odwiedzali absolwenci, wspominając szkolne lata, opowiadając o swoich sukcesach i codzienności. Dawno nie wiedzieliśmy tylu uśmiechów i nie słyszeliśmy tylu zabawnych anegdot i opowieści, które, gdyby nie podobne uroczystości, nie zawitałyby w murach Szacownej Jubilatki.

  Redakcja Zbliżeń

  Spotkaniami z absolwentami rozpoczęliśmy obchody Jubileuszu 65-lecia naszej szkoły. Przez tydzień gościliśmy lekarzy, prawników, ekonomistów, polityków i dziennikarzy, którzy odpowiadali na nasze pytania, dzielili się wspomnieniami i wskazywali nam drogę na studia i do zawodowej satysfakcji. Dziękujemy naszym gościom, że znaleźli dla nas czas i chcieli znowu zasiąść w szkolnych ławkach. Byli to Krzysztof Soska- zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, Bogusław Kubacki- lekarz medycyny i prawnik, dr Marcin Stefaniak- dyrektor szczecińskiego oddziału IPN, Joanna Witych- dziennikarka TVN24, Michał Olechnowicz- adwokat, Kinga Krzywicka- prezes Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Piotr Kurzaj- inżynier informatyk, Rafał Sieradzki- sędzia, Magda Czechowicz- architekt, dr Tomasz Ordysiński- prodziekan WSZB, Tomasz Ćwiek- dziennikarz i Anna Sieradzka- lekarz. Te rozmowy uświadomiły nam, że na życiowy sukces zaczynamy pracować już w liceum.

  Zbliżenia

  Uczniowie klasy 2a i 1a uczestniczyli w prelekcji absolwenta VI LO dr Marcina Stefaniaka.


    22.09.2014

  WYCIECZKA DO WARSZAWY KLASY 2A

  W dniach 15-20 września klasa 2a była na wycieczce w Warszawie. Mieliśmy okazję zobaczyć liceum im. Stefana Batorego, jedno z najlepszych w Polsce i poznać jego historię, losy absolwentów. Odwiedziliśmy także Sejm. W budynkach radia i telewizji poznawaliśmy kulisy mediów. Byliśmy również w multimedialnym Muzeum Chopina, a także w interaktywnym Centrum Kopernika. Pod znakiem historii II wojny światowej upłynął dzień na Pawiaku oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Byliśmy także w Teatrze Narodowym, gdzie odbyła się lekcja teatralna, a wieczorem obejrzeliśmy sztukę w reż. Macieja Wojtyszki pt. „Dowód na istnienie drugiego” z udziałem m.in. Jana Englerta i Cezarego Kosińskiego. Wycieczkę z pewnością można uznać za udaną i pouczającą.

  Paweł Jarmuł II a


    22.09.2014

  WYCIECZKA DO KRAKOWA KLASY 3D


    05.09.2014

  Zebrania z Rodzicami

  25 września 2014 r. odbędą się spotkania z rodzicami.

  KlasaNr saliWychowawca
  1a5 (parter)Ada Kurtycz
  1b16 (parter)Lilianna Kitzman
  1b27 (parter)Irena Organiszczak
  1c3 (parter)Magdalena Falkowska - Kleszcz
  2a10 (I piętro)Zbigniew Tarnowski
  2b12 (parter)Anna Roman
  2b24 (parter)Monika Łuczak
  2c24 (II piętro)Maria Kluszczyńska
  3a*20 (II piętro)Jolanta Czaja
  3b*21 (II piętro)Katarzyna Kurpios
  3c*23 (II piętro)Dariusz Okoń
  3d*25 (II piętro)Teresa Witkiewicz

  * Rodzice uczniów klas III rozpoczynają zebrania od spotkania z dyrektorem szkoły o godz. 17:00 w sali nr 20-21 (II piętro). Następnie odbędą się zebrania z wychowawcami klas.

  Zebranie Rady Rodziców VI LO odbędzie się o godz. 18:00 w sali nr 14. obecność przedstawicieli trójek klasowych obowiązkowa. Składka na radę rodziców w roku szkolnym 2014/2015 wynosi 150zł (opłata roczna).


    05.09.2014

  Inauguracja pierwszego sezonu nowo otwartej filharmonii

  10 września 2014 uczniowie naszego liceum wzięli udział w cyklu koncertów pt. „RONDO” inaugurujących pierwszy sezon w nowo otwartej filharmonii w Szczecinie. W tym dniu prezentowali się szczecińscy artyści. Koncerty odbywały się w hallu, w sali głównej , w sali kameralnej oraz na czwartym piętrze gmachu. Nasza młodzież wysłuchała takich zespołów jak: Ułani Kapitalizmu, Dynamic Piano Trio, State In Air oraz Pajestka-Kostecki. Uczniowie mieli okazję posłuchać różnorodnych gatunków muzyki, od brzmień klasycznych, po mocne uderzenie rocka. Z zachwytem podziwialiśmy nowoczesną architekturę budynku i z przyjemnością słuchaliśmy muzyki. W najbliższym czasie w filharmonii odbędą się warsztaty dla Młodzieży, m.in. nauka śpiewu białego. To wyjście oraz możliwość wysłuchania tak wielu artystów zachęcają do częstszych wizyt w filharmonii. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz szkoła nam to umożliwi.

  Alicja Czarnowska Ia


    05.09.2014

  WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH

  W dniach 2-4 września 2014 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w obozie integracyjnym w Pogorzelicy. Celem wyjazdu było przedstawienie uczniom zaczynającym naukę w naszej szkole systemu oceniania, praw i obowiązków wynikających ze statutu i zasad funkcjonowania Rady Pięciu. Wychowawcy przedstawili uczniom style uczenia się, pomagali ocenić własne możliwości i predyspozycje. Były wspólne zabawy, lekcje języka polskiego i matematyki na wesoło, warsztaty o celach życiowych, czy sztuce autoprezentacji, którą uczniowie wykorzystali podczas ogniska, przedstawiając swoje dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia. Pierwszoklasiści pod okiem wychowawców, nauczycieli i kolegów ze starszych klas rywalizowali także w konkurencjach sportowych i różnych quizach. Nasi młodsi koledzy odwiedzili latarnię morską w Niechorzu. Wyjazd z pewnością można uznać za udany, mamy nadzieję, że pomoże on pierwszakom w integracji z pozostałymi uczniami oraz rozpoczęciu bez obaw nauki w naszym liceum. Poza nauczycielami w przeprowadzeniu obozu udział wzięła Rada Pięciu i redaktorzy szkolnej gazetki.

  Paweł Jarmuł
  Zbliżenia


    20.08.2014

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

  poniedziałek, 1 września 2014 r.

  8:00 Miejska Inauguracja Roku Szkolnego, msza św. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie
  9:00 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 na placu przy sali gimnastycznej
  ok. 9:30 Spotkanie z wychowawcami w salach:
  1 A - sala 21, p. Ada Kurtycz
  1 B1 - sala 6, p. Lilianna Kitzman
  1 B2 - sala 7, p. Irena Organiszczak
  1 C - sala 14, p. Magdalena Falkowska-Kleszcz
  2 A - sala 1c, p. Bartosz Kuźmiński
  2 B1 - sala 20, p. Anna Roman
  2 B2 - sala 4, p. Monika Łuczak
  2 C - sala 5, p. Marek Płatkowski
  3 A - sala 13, p. Jolanta Czaja
  3 B - sala 2, p. Katarzyna Kurpios
  3 C - sala 23, p. Dariusz Okoń
  3 D - sala 25, p. Teresa Witkiewicz

  10:00 - 12:30Diagnozy wiadomości i umiejętności językowych wśród uczniów klas pierwszych
  17:00 Spotkanie dyrekcji szkoły z rodzicami uczniów klas I, sala 20
  ok.17:40 Spotkania wychowawców z rodzicami uczniów klas I.
  Przypominamy o dokonaniu opłaty za obóz integracyjny w wysokości 200 zł.

  wtorek, 2 września 2014 r.

  Wyjazd uczniów klas I na obóz integracyjny do Pogorzelicy spod szkoły, o godz. 7:30, powrót pod szkołę 4 września ok. godz.18:00, koszt 200 zł.


    01.07.2014

  W lipcu br sekretariat szkoły czynny w godzinach 9:00 - 12:00,
  w sierpniu sekretariat nieczynny,
  pilne sprawy załatwiane będą w księgowości.


    01.07.2014

  Egzaminy poprawkowe zostaną przeprowadzone w poniedziałek 25 sierpnia:
 • godz. 8:00 z matematyki,
 • godz. 12:00 z geografii.


 •   04.07.2014

  UWAGA uczniowie przyszłych klas I

  Zebranie z rodzicami uczniów klas I odbędzie się 1 września o godzinie 17:00

  W dniach 02-04.09.2014 r. uczniowie przyszłych klas pierwszych
  będą mieli możliwość uczestniczenia w wyjeździe integracyjnym,
  organizowanym przez VI LO.
  Celem wyjazdu jest integracja zespołów klasowych klas I,
  zapoznanie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w VI LO,
  opracowanie programów wychowawczych poszczególnych klas,
  wdrożenie do aktywności szkolnej.

  Koszt wyjazdu to ok. 200 zł.


    04.07.2014

  Wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2014/2015.