Strona główna
       Misja i wizja szkoły
       Kontakt
       Rekrutacja
       O szkole
       Dla uczniów
       Dla maturzystów
       Dla rodziców
       Dla gimnazjalistów
       Samorząd Uczniowski
       Gazetka szkolna "Zbliżenia"
       Biblioteka szkolna
       Sport w LO6
       Wolontariat
       Przedmioty
       Wirtualny Spacer
       Galeria
       Do pobrania
       Linki
 Patronaty
Nasza strona na

  01.07.2014

W lipcu br sekretariat szkoły czynny w godzinach 9:00 - 12:00,
w sierpniu sekretariat nieczynny,
pilne sprawy załatwiane będą w księgowości.


  01.07.2014

Egzaminy poprawkowe zostaną przeprowadzone w poniedziałek 25 sierpnia:
 • godz. 8:00 z matematyki,
 • godz. 12:00 z geografii.


 •   04.07.2014

  UWAGA uczniowie przyszłych klas I

  Zebranie z rodzicami uczniów klas I odbędzie się 1 września o godzinie 17:00

  W dniach 02-04.09.2014 r. uczniowie przyszłych klas pierwszych
  będą mieli możliwość uczestniczenia w wyjeździe integracyjnym,
  organizowanym przez VI LO.
  Celem wyjazdu jest integracja zespołów klasowych klas I,
  zapoznanie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w VI LO,
  opracowanie programów wychowawczych poszczególnych klas,
  wdrożenie do aktywności szkolnej.

  Koszt wyjazdu to ok. 200 zł.


    04.07.2014

  Wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2014/2015.


    23.06.2014

  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

  Posyłam kwiaty, niech powiedzą one
  To, czego usta nie mówią nieśmiałe...

  27 czerwca spotkaliśmy się na długo wyczekiwanej uroczystości zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Po mszy świętej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej w sali gimnastycznej przy ul. Jagiellońskiej spotkali się rodzice, uczniowie klas pierwszych i drugich z dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły. Uroczystość przygotowała klasa II d, a prowadzili Karolina Pulut i Mateusz Bandel. Szczególnie wzruszający był moment pożegnania odchodzących na emeryturę Pani Krystyny Błażniak, naszej długoletniej nauczycielki wychowania fizycznego i opiekunki szkolnych siatkarek oraz Pana Bartłomieja Prosowicza, oddanego woŸnego naszego liceum. Będzie nam brakowało tak zasłużonych dla szkoły pracowników. Chwilę pożegnania uświetnił przygotowany specjalnie dla Nich podniosły polonez, zatańczony przez uczniów klasy IIa. Pani Dyrektor nagrodziła najlepszych uczniów: Ewę Stańczyk, Mariusza Wyrzykowskiego i Kamila Wojtkiewicza z klasy IIc, którym przyznano stypendia Prezydenta Szczecina. Stypendystkami w tym roku szkolnym są również tegoroczne absolwentki: Gabriela Misiewicz i Justyna Smolińska. Nagrodzenie zostali najlepsi uczniowie z każdej klasy, a także laureaci konkursów naukowych i sportowych. Tradycyjnie już uroczystość zakończyła się spotkaniami z wychowawcami w klasach. Maturzyści w południe poznali swoje wyniki egzaminów maturalnych, odbierając z rąk wychowawców świadectwa przysłane z OKE z Poznania. Przed nimi walka o indeksy na wymarzone uczelnie a przed nami dwa całe miesiące odpoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.


    07.06.2014

  ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI

  W piątek 27 czerwca 2014 r. o godzinie 12:00 będą wydawane świadectwa dojrzałości.

 • Absolwenci klasy 3A - sala nr 20
 • Absolwenci klasy 3B - sala nr 4
 • Absolwenci klasy 3C - sala nr 24
 • Absolwenci klasy 3D - sala nr 1A

  Wszystkich absolwentów obowiązuje strój galowy.


 •   26.06.2014

  TVP Szczecin "od kuchni"

  27 czerwca, w ostatnim dniu nauki klasa I A poznawała studia szczecińskiego oddziału TVP SA.
  Mieliśmy okazję zobaczyć „od kuchni” jak pracują dziennikarze, jak powstają programy informacyjne i kulturalne.
  Gościła nas i prezentowała studia telewizyjne pani joanna Lisowska a redaktor Dariusz Baranik mówił o tym, jak praca dziennikarza może stać się pasją i namawiał nas do wyboru tej właśnie drogi zawodowej.
  Cieszy nas to, że 55 lat rozwoju szczecińskiej placówki telewizyjnej dziś stwarza tak imponujące warunki pracy.
  Zostaliśmy zaproszeni do udziału w realizacji programu telewizyjnego już we wrześniu tego roku.

  Zdjęcia: Ola Ziętek, kl I A


    07.06.2014

  V edycja Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Matematyka w obiektywie"

  W związku z organizowaną przez Uniwersytet Szczeciński V edycją Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Matematyka w obiektywie", nad którym patronat sprawuje Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek zachęcamy do udziału i prosimy o przekazanie załączonego zaproszenia uczniom, nauczycielom, wychowawcom, opiekunom kół zainteresowań. Konkurs, organizowany cyklicznie od roku 2010, ma na celu popularyzowanie i rozwijanie wiedzy oraz kultury matematycznej, jak również propagowanie najnowszych tendencji w światowej dydaktyce opartych na połączeniu pola estetycznego z poznawczym. Udział szczecińskich uczniów i nauczycieli w V edycji, która trwać będzie do 15 paŸdziernika 2014 może przyczynić się do przełamanie barier przed matematyką oraz promowania postawy otwartości na wiedzę.
  Tegoroczna edycja oferuje laureatom piękne nagrody, wystawy i publikacje oraz nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów, gdyż wysyłkę odbitek zastąpiono zgłoszeniami za pośrednictwem strony: www.mwo.usz.edu.pl

  Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin


    07.06.2014

  IV Turniej Historyczny dla szkół ponadgimnazjalnych Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle

  W piątek 6 czerwca w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie odbył się IV Turniej Historyczny Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle dla młodzieży z województwa zachodniopomorskiego.
  Ponad setka uczestników z kilkudziesięciu szkół spotkała się w auli Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie. Drużyny zmierzyły się w kilku rundach poświęconych zagadnieniom politycznym, gospodarczym, filmowym i muzycznym dotyczącym wiedzy ogólnej o PRL.


    05.06.2014

  Dzień Sportu

  Dnia 04 czerwca 2014 roku w naszym liceum odbył się Dzień Sportu. Rozpoczął się zgodnie z planem. Pierwszym punktem programu był bieg przełajowy dziewcząt i chłopców ze startu wspólnego alejkami parkowymi, tuż obok szkoły. Dziewczęta biegły jedną pętlę ok.500m, a chłopcy - dwie. Nauczyciele ustawieni na całej trasie przełaju, stanowili obsadę sędziów technicznych biegu. Niejednokrotnie swoimi okrzykami zagrzewali biegnących do walki o najlepsze lokaty.
  Po biegu rozpoczęła się rywalizacja w grach: tenisie stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców, piłce siatkowej drużyn mieszanych oraz szachach. Po zakończeniu gier w salach udaliśmy się na dziedziniec przed budynkiem szkoły. Tam odbyła się ostatnia konkurencja sportowa – rzuty do kosza. Wszyscy uczniowie danej klasy będąc w posiadaniu trzech piłek; w ciągu 5 minut musieli oddać jak największą liczbę rzutów osobistych. Liczył się tylko każdy celny rzut. Wszystkie rzuty musiały odbywać się w kolejności jeden za drugim.
  Wszystkie dyscypliny dostarczały mnóstwa emocji. Zawodnikom pomagał doping koleżanek i kolegów nie tylko ze swojej klasy, wychowawców i nauczycieli. Każdy zdobyty punkt w rywalizacji był zaliczany do klasyfikacji generalnej zawodów.
  Chwilą wytchnienia i przyjemności dla wszystkich uczestników Dnia Sportu okazał się ostatni punkt programu; grillowane kiełbaski, zimne napoje i przepyszne ogóreczki małosolne.
  Dzień Sportu okazał się miłą odmianą od szkolnej rutyny; pokazał, kto ma poczucie humoru i dystans do siebie; niektórzy przypomnieli sobie, jak przyjemnie jest uczestniczyć w zawodach i zdobywać punkty w rywalizacji indywidualnej oraz klasowej; na pewno był też doskonałą okazją do integracji uczniów i nauczycieli.
  Poniżej wyniki rywalizacji we wszystkich dyscyplinach sportowych oraz zdobyte miejsca przez dane klasy i zdjęcia.


    03.06.2014

  Drużyna VI LO po zwycięskiej debacie z I LO


    03.06.2014

  Z wizytą w "Domu nad Jeziorem"

  Dnia 31.05.2014r siedmioro uczniów naszej szkoły z klasy 2b w składzie: Dawid Besztak, Jola Nawrocka, Karolina Gałązka, Kasia Rączkiewicz, Ula Kruszyńska, Michał Ligaj i Piotr Dymel wraz z wychowawcą, panią Katarzyną Kurpios, odwiedziło ponownie jedną ze szczecińskich placówek opiekuńczo-wychowawczych "Dom nad Jeziorem".
  Z okazji dnia dziecka, uczniowie wręczyli każdemu z dzieci słodki upominek. Spędziliśmy cały dzień na zabawach i grach na świeżym powietrzu. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem. Bardzo szybko zżyliśmy się z wychowankami i odchodząc obiecaliśmy, że jeszcze nie raz odwiedzimy naszych małych kolegów i koleżanki.
  Swoim działaniem chcemy zachęcić Was - drodzy koleżanki i koledzy, do podobnego działania. Niewiele robiąc, można zdziałać bardzo wiele, a uśmiech na twarzy dziecka potrafi wynagrodzić każdy, nawet największy trud.


    30.05.2014

  Tylko dzieci potrafią zatknąć kij w piasku, uznać, że jest królową i obdarzyć go miłością.
  /Antoine de Saint-Exupéry /

  Mimo Waszej dorosłości dla nas zawsze pozostajecie dziećmi – w najlepszym tego słowa znaczeniu
  Toteż z okazji Dnia Dziecka składamy Wam serdeczne życzenia:

 • Nigdy nie traćcie dziecięcej wyobraŸni i ciekawości świata
 • Znajdujcie każdego dnia coś, co pozwoli się uśmiechnąć
 • Wierzcie, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko będziecie wystarczająco mocno tego pragnąć
 • Dorośli z VI LO


    26.05.2014

  Zakończenie V Edycji MAM PUM

  Z satysfakcją informujemy, że na uroczystości zakończenia V Edycji Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, która odbyła się 28 maja 2014r. , 21 tegorocznych absolwentów uzyskało certyfikaty Młodzieżowej Akademii Medycznej MAM PUM, a troje z pośród nich zostało laureatami, kilkoro uzyskało wyróżnienia za wysoką punktację w testach.

  Uczniowie klas medycznych uzyskali również certyfikaty ZUT’u Licealista w świecie nauki, za udział w pracach naukowych w ramach projektu unijnego.


    27.01.2014

  Wspomnienia są jak perły:
  mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez.

  Rok 2014

  to dla VI LO czas szczególny, ponieważ świętować będziemy
  65 lat istnienia na mapie szczecińskiej oświaty.
  Planowany termin obchodów jubileuszu:
  26-27 września (piątek - sobota).

  Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w uroczystości lub chcących zaangażować się w jej organizację prosimy o kontakt ze szkołą (telefoniczny lub mailowy).

  HARMONOGRAM JUBILEUSZU 65-LECIA VI LO W SZCZECINIE


    22.05.2014

  Wyjazd Integracyjny dla uczniów klas I

  W dniach 02-04.09.2014 r. uczniowie przyszłych klas pierwszych będą mieli możliwość uczestniczenia w wyjeździe integracyjnym, organizowanym przez VI LO.
  Celem wyjazdu jest integracja zespołów klasowych klas I, zapoznanie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w VI LO, opracowanie programów wychowawczych poszczególnych klas, wdrożenie do aktywności szkolnej.

  Koszt wyjazdu to ok. 200 zł.


    29.05.2014

  25-lecie III RP – debata oksfordzka

  „Okrągły Stół był pyrrusowym zwycięstwem opozycji demokratycznej”, to teza debaty oksfordzkiej, która odbędzie się 4 czerwca w I LO w Szczecinie. Z gospodarzami zmierzą się reprezentanci VI LO: Wiktoria Kaczorowska (II A), Michał Owczarski (II D), Agnieszka Trojanowska (II C), Jakub Jankowski (II C), Martyna Sowa (II A).
  Imprezę organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Na widowni zasiądzie ok. 250 osób, w tym licealiści i gimnazjaliści ze szkół Szczecina, Goleniowa i Gryfina. Gośćmi specjalnymi spotkania będą świadkowie historii, m.in. członkowie „Stowarzyszenia Grudzień 70/Styczeń 71”, a także dawnej opozycji demokratycznej z Pomorza Zachodniego. W loży ekspertów, podsumowujących dyskusję, zajmą miejsca Marek Tałasiewicz, wojewoda zachodniopomorski oraz Andrzej Milczanowski, lider zachodniopomorskiej opozycji antykomunistycznej.
  Debata będzie jedną z ważniejszych uroczystości, zorganizowanych dla uczczenia 25 rocznicy powstania III RP.
  Zaproszenie do udziału w debacie


    20.05.2014

  Zebrania z Rodzicami

  Dnia 22 maja o godzinie 17 odbędą się zebrania z Rodzicami uczniów klas I i II.

  Obecność na zebraniach jest obowiązkowa.


    05.05.2014  Matura 2014  Język polski - 5 maja 2014 r.

  Matematyka - 6 maja 2014r.


    30.04.2014

  Zakwitły kasztany, pożegnania nadszedł czas...

  24 kwietnia na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. W uroczystości przygotowanej przez klasę 2b wzięli udział licznie zgromadzeni nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.
  Pani dyrektor pożegnała maturzystów słowami: "...Zaczynacie wkraczać w dorosłość. Jeszcze tylko egzaminy maturalne i rozpocznie się dla Was naprawdę dorosłe życie. Mam nadzieję, że lata spędzone w naszej szkole były dla Was okresem bogatym w doświadczenia, że nasza Szóstka rozbudziła Waszą zdolność samodzielnego myślenia, pasję poznawania i tworzenia. Wiele razem przeżyliście i mamy nadzieję, że wiele się nauczyliście, a w dalszą dorosłą podróż zabierzecie nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także wiele wspomnień i wspaniałych chwil. [...] W szybko zmieniającym się współczesnym świecie, wartości, które nigdy się nie zdewaluują to m.in.: uczciwość, wrażliwość, życzliwość, szacunek, przyjaŸń i miłość. I to darujemy Wam – Drodzy Absolwenci, jako drogowskazy na dalszą część życia, aby w każdym przeżytym dniu móc doszukać się jego sensu i piękna, by czas był Waszym sprzymierzeńcem.
  W tym uroczystym dniu najlepszym absolwentom wręczono specjalne wyróżnienia:
 • medal Najlepszemu Uczniowi VI LO otrzymał Paweł Szefler
 • medal Nieprzeciętny Uczeń VI LO otrzymała Agnieszka Kosmaczewska
 • medal Wszechstronny Uczeń VI LO otrzymał Gracjan Góral

  Serdecznie gratulujemy wszystkim absolwentom i trzymamy za nich kciuki na maturze! •   30.04.2014

  Złote Szóstki i Stefanki rozdane!

  Tradycją naszej szkoły jest przeprowadzany wśród absolwentów plebiscyt na najlepszych uczniów i nauczycieli w poszczególnych kategoriach. W ten sposób uczniowie mają okazję wyrazić swoją sympatię wobec tych, którzy towarzyszyli im przez trzy, jakże intensywne, lata szkolnego życia. W tym roku zdobywcami Złotych Szóstek zostali:
 • Gabriela Misiewicz jako Absolwentka na Szóstkę
 • Paweł Szefler jako Absolwent na Szóstkę
 • Aleksandra Zyber, która otrzymała Gustowną Szóstkę
 • Klaudia Siwczak, czyli Dusza towarzystwa
 • Anastazja Kaliniczenko jako Sportowiec na Szóstkę
 • Kamila Bródka jako Hipsterka Roku
 • Jakub Rybczyk, czyli Hipster Roku
  Nauczycielskie Stefanki w roku szkolnym 2013/2014 przyznano w następujących kategoriach:
 • Król dygresji, czyli osoba słynąca ze swoich powiedzonek i złotych myśli, mistrz słowa i ciętej riposty. Zwycięzcą został profesor Dariusz Okoń.
 • Pogromca leniuchów, czyli nauczyciel, który nie pozwala na nudę i brak zajęć; zawsze dba o to, aby na wysokim poziomie utrzymywać adrenalinę w uczniowskich organizmach, sprawdzać ich czujność i poziom zaangażowania. Zwycięzcą została profesor Bożena Ulchurska-Jackowska.
 • Stylowy Stefanek może trafić tylko do kogoś, kto ceni sobie oryginalność oraz wyróżnia się elegancją i niekonwencjonalnością. W tej kategorii zwyciężyła profesor Bożena Ulchurska-Jackowska.
 • Bratnia dusza, czyli nauczyciel, którego postrzegacie jako swojego przyjaciela. Zwycięzcą została profesor Anna Roman.
 • Szkolny Kubica to ktoś, kto ceni sobie punktualność i nie pozwala, aby zmarnowała się choć sekunda lekcji. W tej kategorii zwyciężyła profesor Bożena Ulchurska-Jackowska.
 • Nauczyciel na szóstkę – w tej kategorii zawierają się wszystkie te cechy, które chcielibyśmy widzieć u nauczycieli. Należą do nich m.in. solidność, uczciwość, empatia i zafascynowanie swoim przedmiotem. W tej kategorii zwyciężyła profesor Maria Kluszczyńska.
 • Stefanek honorowy, czyli nagroda specjalna, przyznawana od całej społeczności VI LO. W tym roku, w podziękowaniu za ogromny wkład pracy, zaangażowanie i codzienne zmagania ze szkolną rzeczywistością, trafił do rąk profesor Krystyny Błażniak.  Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym!


 •   30.04.2014

  FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

  Emila Zubrzycka z klasy 1b2 w trójce najlepszych recytatorów W FINALE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO W piątek ( 25 kwietnia 2014r.) i w sobotę ( 26 kwietnia 2014r.) w klubie „ Delta” przy ulicy Racławickiej w Szczecinie Dąbiu odbył się 59. FINAŁ WOEWÓDZKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO pod patronatem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W finale brało udział 33 przedstawicieli różnych szkół i ośrodków z całego województwa. Emilia recytowała fragment utworu E. E. Schmidta Marzycielka z Ostendy oraz wiersz Juliana Tuwima Sen złotowłosej dziewczynki. Otrzymała tytuł laureata.

  Finał ogólnopolski odbędzie się w czerwcu. Już teraz trzymamy kciuki za Emilkę.


    12.04.2014

  Noc w Liceum

  11 kwietnia już po raz drugi zebraliśmy się na szkolnej imprezie pod nazwą NOC W LICEUM. Sądząc po zainteresowaniu, a także reakcjach, które obserwowaliśmy na bieżąco, ta nowa szkolna tradycja odniosła sukces. Niech żałują ci, którzy z różnych powodów nie przyszli. A działo się wiele! Rozpoczęliśmy od konkursu dla gimnazjalistów OMNIBUS GIMNAZJALISTY. Około godziny 19 w różnych salach ( w zależności od zainteresowań) zaczęli zbierać się uczniowie. W gabinecie chemicznym uczniowie pod kierownictwem pani Katarzyny Kurpios miareczkowali, było to miareczkowanie alkacymetryczne, wykonywali także różne reakcje chemiczne pod hasłem Kolorowy zawrót głowy. W gabinecie fizycznym było balonowe szaleństwo. Chętni wykonywali olbrzymi balon, różne doświadczenia związane z balonami; w gabinecie biologicznym - mikroskopowanie nocą; w gabinecie historycznym – pierwsza pomoc przygotowana przez pracowników PCK. Można było także obejrzeć wystawę prac promującą talenty naszych uczniów, sprawdzić się w pisaniu reportażu czy obejrzeć ciekawy film. Uczniowie bardziej ruchliwi mogli się wyżyć w zajęciach tanecznych, na aerobiku, w turnieju tenisa stołowego czy turnieju piłki siatkowej. Lubiący śpiewać do póŸnych godzin nocnych bawili się przy KARAOKE. Dużym powodzeniem cieszyły się gry fabularne przygotowane według scenariusza ucznia. Tu także do póŸnych godzin nocnych toczyły się boje w przestrzeni fantastycznej.
  Organizatorzy dziękują wszystkim - dyrekcji szkoły, nauczycielom, rodzicom, a w szczególności uczniom - którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy i wzięli w niej udział. Liczymy, że w przyszłym roku będzie nas więcej. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i pomysły.

  Konkurs dla GIMNAZJALISTÓW:
  O godzinie 16:00 w ramach Nocy w Liceum przeprowadzony został OMNIBUS dla GIMNAZJALISTÓW skierowany do uczniów klas trzecich gimnazjów, podsumowujący wiedzę zdobytą w szkole i stanowiący powtórzenie materiału przed egzaminem gimnazjalnym.
  Laureatami konkursu zostali uczniowie z Gimnazjum nr 18.

  Pierwsz pomoc:

  Wystaw prac plastycznych:

  Zajęcia laboratoryjne:

  Gry RPG:

  Zajęcia FIZYCZNE:
  W programie było:

  1. Sprawdzanie ekstremalne naprężeń i wytrzymałości balonów na pękanie przez:
   1. stawanie na nich,
   2. wciskanie ich w naszpikowane igłami "łoże fakira"
   3. przebijanie ich patykami do szaszłyków.
  2. Balonowa wirówka powietrzna.
  3. Klejenie balonu - giganta.
  4. Lot próbny - testowy.


    28.03.2014

  Regulaminy konkursów:

 • Konkurs Dziennikarski (dla gimnazjalistów) Jak korzystasz z mediów?
 • OMNIBUS DLA GIMNAZJALISTÓW


  Termin zgłaszania uczestników mija 8 kwietnia 2014r.

 •   08.04.2014

  MŁODZI -AKTYWNI NA SZÓSTKĘ

  7 kwietnia 2014r. w naszej szkole zorganizowaliśmy debatę panelową na temat MŁODZI -AKTYWNI NA SZÓSTKĘ, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk: seniorzy, radni, dziennikarze, studenci, nauczyciele i uczniowie. Celem było poddanie pod dyskusję naszych obserwacji dotyczących prospołecznych postaw uczniów naszego liceum pochodzących z wiosek i małych miejscowości. Sojusznikami debaty byli: pani Maria Soldat, współautorka filmów zrealizowanych przez Stowarzyszenie Kamera i Zespół Fotovideo Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, pan Amadeusz Przezpolewski, przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego, pani Elżbieta Bałdyga z "Kuriera Szczecińskiego", Dominika Laskowska i Iwetta Niedziółka, radne w Młodzieżowej Radzie Miasta, pani Bożena Ulchurska-Jackowska - dyrektor VI LO, pani Magdalena Reszczyńska - wicedyrektor VI LO, opiekun Rady Pięciu pan Piotr Chmiel i przewodniczący Rafał Ceglarek, Paula Banach, reprezentantka szkoły na Międzynarodowym Kongresie Młodych dziennikarzy w Berlinie, redaktorka Zbliżeń i Radia Bas oraz uczniowie naszego liceum. W trakcie debaty rozważaliśmy formy i możliwości aktywizowania młodzieży z małych miejscowości w naszym województwie. Udało nam się wywołać burzliwą dyskusję na temat determinacji do aktywnej działalności naszych uczniów spoza Szczecina. Mamy nadzieję, że zebrane wnioski pomogą nam w walce o mandaty poselskie do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dziękujemy kolegom i koleżankom za zaangażowanie i czynny udział. Namawiamy wszystkich uczniów do wystartowania w podobnej debacie za rok.

  Piotr Myć i Paweł Jarmuł
  Klasa Ia


    07.04.2014

  Regionalny Finał Konkursu Pokaż nam język

  2 kwietnia 2014 odbył się na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Szczecińskiego Regionalny Finał Konkursu Pokaż nam język. Konkurs przeprowadzony został w formie debaty moderowanej w trzech językach; hiszpańskim, niemieckim oraz angielskim.
  Do konkursu zakwalifikowało się uczniowie z naszej szkoły. A byli to:
  1. Malwina Wojciechowska - miejsce 4
  2. Hubert Barczyński - miejsce 7
  3. Michał Wisiecki - miejsce 21
  4. Katarzyna Gliniewicz -miejsce 24
  5. Michał Boćkowski - miejsce 30
  Serdecznie gratulujemy.

  Martyna Szybka


    31.03.2014

  Mistrzostwa Polski w Debatach Oksfordzkich

  Przedstawiamy finalistów Mistrzostw Polski w Debatach Oksfordzkich:
  1. Agnieszka Trojanowska– kl. II c
  2. Jakub Jankowski – kl. IIc
  3. Justyna Smolińska – kl. IIIc
  4. Michał Górski – kl. IIIc
  Więcej zdjęć dostępnych tutaj.
  Finał odbędzie się 9.04 (środa) w Poznaniu.


    31.03.2014

  Wizyta laureatów konkursu wiedzy o Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim

  W dniach 26-30 marca laureaci konkursów wiedzy o Unii Europejskiej pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Sławomira Nitrasa wzięli udział w wyjeŸdzie studyjnym, w czasie którego mogli z bliska zapoznać się z pracą Parlamentu Europejskiego.

  Parę dni temu odbyłem wyprawę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, instytucji będącej odpowiednikiem polskiego Sejmu, tyle tylko, że Europarlament obejmuje swym zasięgiem kraje Unii Europejskiej.
  To tam Europosłowie wybierani przez pełnoletnich obywateli krajów UE decydują m.in. o sprawach dotyczących rozwoju, handlu międzynarodowego czy kultury. Rozporządzenia wydawane przez Europarlament są tak samo ważne, jak te zawarte w Konstytucji RP. Zanim wszedłem do gmachu Parlamentu przeszedłem kontrolę, wszystkie metalowe rzeczy musiałem przepuścić przez specjalne urządzenie. W głównym holu, będącym miejscem wywiadów znajdowało się 28 flag państw członkowskich UE. Jak przystało na gościa, w skupieniu wysłuchałem prelekcji Europosła ze Szczecina pana Sławomira Nitrasa, który objaśniał, jak wygląda praca Europarlamentu, na czym w ostatnich tygodniach on sam się skupia, a także, jak wygląda typowy tydzień w pracy Europosła. Wrażenie zrobiła na mnie główna sala plenarna, w której 766 Europosłów, w tym 51 Polaków głosuje nad rozporządzeniami mającymi wpływ na całą Unię, w tym oczywiście na Polskę.
  W 2009 roku w Polsce frekwencja w wyborach do Europarlamentu wyniosła niecałe 25%, dla porównania w wyborach do polskiego parlamentu w 2011 roku wyniosła 49%. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są te wybory. Myślę, że powinniśmy uświadomić to wszystkim uprawnionym do głosowania. Najbliższe wybory do Europarlamentu już 25 maja, warto więc przypominać to swoim znajomym, bo przecież w ten sposób możemy wpłynąć na to, kto będzie reprezentował nasz kraj.

  Paweł Jarmuł klasa Ia


    31.03.2014

  LVI Międzyszkolny Turniej Fizyczny

  29 marca 2014r. w auli Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się LVI Międzyszkolny Turniej Fizyczny. W turnieju wzięło udział 27 drużyn – reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. VI Liceum Ogólnokształcące reprezentowała drużyna w składzie:
  1. Malwina Wojciechowska – kl. III c
  2. Gracjan Góral – kl. IIIc
  3. Michał Michalewicz – kl. IIIc
  4. Daniel Hutyra – kl. IIc


    27.03.2014

  Wojewódzka Licealiada w Piłce Siatkowej

  25 marca w Policach w sali Zespołu Szkół w Policach przy ul. Siedleckiej 6 - pięknym nowoczesnym obiekcie sportowym - odbyły się zawody regionalne "grupy C" w ramach Wojewódzkiej Licealiady w Piłce Siatkowej - dziewcząt. Wygrałyśmy dwa mecze stosunkiem setów 2:0 z Pyrzycami i Chojną.
  O I miejsce przyszło nam walczyć ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego z Polic. Przegrałyśmy 0:2 i to nasze przeciwniczki awansowały do finałowej czwórki zespołów walczących o tytuł Mistrza Województwa. Reasumując - zdobycie II miejsca w swojej grupie regionalnej, a było ich cztery - nasza szkoła w tym sezonie rozrywek uplasowała się wśród szkół zajmujących miejsca V - VIII w województwie zachodniopomorskim. Czy to mało? Nie sądzę! Jak na typowo szkolną drużynę - bardzo dużo!!!! Brawa i gratulacje! Skład drużyny:
  Alicja Strońska, Aleksandra Zyber, Karolina Stępień, Katarzyna Abramowska, Alicja Górska, Zuzanna Buczek, Aleksandra Popiela, Katarzyna Bajdalska, nauczycielka wf - Krystyna Błażniak


    27.03.2014

  Samorządność szkolna inaczej – Program Aktywizacji Samorządu Uczniowskiego

  18 marca 2014 r. żeńska część Rady Pięciu wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego prof. Piotrem Chmielem oraz panią dyrektor Bożeną Ulchurską - Jackowską wzięła udział w konferencji pt. Samorządność szkolna inaczej – Program Aktywizacji Samorządu Uczniowskiego. Było to spotkanie podsumowujące projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu współpracy tego państwa z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Organizatorzy konferencji to szczecińska fundacja Talent – Promocja - Postęp oraz fundacja Masz Szansę z Lublina.
  W projekcie wzięły udział cztery szkoły ze szczecińskiego prawobrzeża – Gimnazjum nr 39, Gimnazjum nr 31, III LO oraz ZS nr 2. Celem tego przedsięwzięcia była edukacja obywatelska, czyli przeszkolenie młodzieży (oraz nauczycieli) w celu pogłębienia efektywności działania Samorządów Szkolnych w ramach szkoły oraz lokalnej społeczności.
  Na konferencję każda ze szkół przygotowała prezentację, w której przedstawiła korzyści, jakie przyniósł im udział w programie. Uczniowie tych szkół przekazali publiczności informacje o umiejętnościach, które zdobyli oraz o działaniach podjętych po zakończeniu projektu, w celu usprawnienia funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego w szkołach.
  Dla nas była to cenna lekcja mówiąca zarówno o tym, jakie działania samorząd powinien podejmować w szkole, jak i o współpracy z dyrekcją i gronem pedagogicznym. Otrzymaliśmy wiele wskazówek, które z pewnością wykorzystamy w dalszej działalności. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasza szkoła także dołączy do tego typu projektów. Patrząc na osiągnięcia naszych kolegów i koleżanek z innych szkół widać, że udział w programie był bardzo pomocny i pouczający.


    24.03.2014

  My - przyszli parlamentarzyści

  Podczas pierwszego dnia wiosny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Parlamentu przygotowany przez Radę Pięciu. Uczestniczyły w nim wszystkie trzy roczniki. Przygotowaliśmy prezentacje, zorganizowaliśmy akcje zbierania groszówek do puszek na pomoc dzieciom. Na korytarzach mogliśmy zaobserwować różnorodne tablice informacyjne dotyczące wyborów parlamentarnych.

  Na początek koleżanki z klasy III b Eliza Chrościcka i Paulina Małkowska przedstawiły najdziwniejsze partie polityczne wśród nich „Partię Dobrego Humoru”. W czasie przeznaczonym na prezentację klas II zorganizowano debatę opartą na tezie „Parytet jest dobrym rozwiązaniem dla polskiej sceny politycznej”. Tezę afirmowała klasa III c, natomiast negowała klasa II a. Która relacjonowała m.in. frekwencję w dotychczasowych wyborach w latach 1989-2011r., sposób funkcjonowania okręgów wyborczych w Polsce, oraz wyniki, które osiągnęły poszczególne partie w wyborach parlamentarnych m.in. PIS, PO, PSL, Ruch Palikota. Plakaty informowały o ciszy wyborczej, o tym, kiedy się rozpoczyna oraz kiedy się kończy, a także o przejawach jej łamania. Na sam koniec klasa I B1 zorganizowała quiz polityczny, w którym brały udział wszystkie klasy pierwsze. Polegał na tym, aby po odsłuchaniu zabawnych wypowiedzi odgadnąć, który polityk jest ich autorem. Wygrała klasa I a. Choć obchody Dnia Parlamentu przypadały w Dzień Wagarowicza, frekwencja w szkole była nade wszystko wysoka, a nastroje dużo lepsze niż w dniu normalnych lekcji.

  Szymon Kachniarz Ia

  Prezentacja Dnia Parlamentu - przygotowana przez uczniów klasy 1 A


    24.03.2014

  Z życia "mat-fiz"

  Ponoć każda teoria pozostaje tylko hipotezą jeśli się jej nie sprawdzi doświadczalnie. Sprawdziliśmy więc czy aby na pewno żyjemy na Ziemi.;-)
  Okazuje się, że do wyznaczania wartości przyspieszenia ziemskiego wcale nie trzeba „ciężkiego” sprzętu. Wystarczy dobry plan, kawałek sznurka, ciężarek, stoper, dobre chęci i zdrowy rozsądek przy ocenie błędów i obliczaniu niepewności pomiarowych.
  Możecie być spokojni drodzy "szóstkowicze" - doświadczenie dało pomyślne wyniki.:-)

  Z ziemskim pozdrowieniem
  "mat-fiz"


    19.03.2014

  Uwaga zmiana terminu
  Rekolekcji Wielkopostnych w VI LO

  Rekolekcje Wielkopostne odbędą się według następującego harmonogramu:
 • 24 marca 2014 r. (poniedziałek) – uczniowie klas I,
 • 25 marca 2014 r. (wtorek) – uczniowie klas II,
 • 26 marca 2014 r. (środa) – uczniowie klas III.

  Program Rekolekcji Wielkopostnych przedstawi proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie - o. Bogusław Choma.

  Uczniowie, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach przychodzą na lekcje zgodnie z planem.


 •   19.03.2014

  Sąd od kuchni

  18 marca bieżącego roku klasa II a wybrała się do Sądu Rejonowego Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie przy Placu Żołnierza Polskiego 16. Oprowadzał nas pan Sędzia Tomasz Radkiewicz, prawnik o ogromnej wiedzy i erudycji. Najpierw poznaliśmy miejsca, w których przyjmowani są interesanci wnoszący opłaty i składający pozwy. Następnie przeszliśmy do sali sądowej. Sędzia Radkiewicz przybliżył do jakiego sądu udać się w danej. Mieliśmy okazję zobaczyć dwie bardzo nowoczesne sale rozpraw. Dowiedzieliśmy się, jaka jest droga od studiów do pracy w sądzie. Do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy, że trzeba być nieskazitelnym oraz niekaralnym, aby zostać zatrudnionym w sądzie.

  Sędzia Radkiewicz opowiedział nam o karach za niewłaściwe zachowanie podczas rozprawy, od wydalenia z sali, przez grzywnę po nawet karę więzienia. Zapoznaliśmy się z prawami i obowiązkami sędziego, korzystając z tego, że z chęcią rozmawiał z nami i odpowiadał na nasze pytania. Myślę, że tego typu spotkania dużo dają uczniom rozważającym wybór prawa w przyszłości. Można nie tylko wiele się nauczyć, ale niemal empirycznie poznać atmosferę sądownictwa.

  Wiktoria Kaczorowska klasa IIa


    18.03.2014

  Z wizytą w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego

  Podczas pobytu w Katowicach finaliści konkursu "Z energetyką w przyszłość" mieli możliwość zwiedzania pracowni demonstracyjnych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego oraz spotkania ze znanym demonstratorem, doktorem Jerzym Jaroszem. Była to też niepowtarzalna szansa na samodzielne wykonywanie świetnych eksperymentów oraz kontakt "trzeciego stopnia" ze wszystkimi "skarbami" znanymi z prezentacji filmowych. Prawdziwy raj dla fizyka.


    18.03.2014

  Sukces uczniów VI LO

  14 marca 2014 roku w ramach I Ogólnopolskiego Kongresu Energetycznego odbył się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej finał V Ogólnopolskiego Konkursu "Z energetyką w przyszłość" pod honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka.
  Do ścisłego finału konkursu zakwalifikowali się (pokonując liczną konkurencję w kolejnych etapach konkursu) uczniowie klasy IIc VI LO Mariusz Wyrzykowski oraz Kamil Wojtkiewicz.
  Po zaprezentowaniu swojej pracy konkursowej Jury i publiczności, Mariusz i Kamil zdobyli 3 lokatę w kraju oraz tytuł laureata konkursu.
  Opiekunem merytorycznym uczniów była prof. Aneta Mika. Dziękujemy i gratulujemy!


    16.03.2014

  Wizyta w szkole partnerskiej w Niemczech

  Na zaproszenie szkoły partnerskiej – Einstein-Gymnasium w Angermünde, kilkunastoosobowa delegacja VI LO uczestniczyła w dniu 14 marca w dorocznym święcie organizowanym na cześć patrona niemieckiej szkoły – Alberta Einsteina.
  Wysłuchaliśmy dwóch ciekawych wykładów o roli marketingu regionalnego oraz nauczania języków obcych w zjednoczonej Europie. Mieliśmy też okazję zwiedzić zabytkowe, urokliwe centrum miasta – tym bardziej, że dopisała piękna pogoda.
  Wieczorem odbyła się uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości, podczas której uczniowie szkoły w Angermünde zaprezentowali program artystyczny. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 3D – Nikola Andryszczyk, która brawurowym wykonaniem przygotowanych przez siebie piosenek podbiła serca publiczności.
  Po dniu pełnym wrażeń, w znakomitych humorach wróciliśmy do Szczecina.
  Więcej informacji w internetowym wydaniu gazety Märkische Oderzeitung:
 • Pierwsza podstrona gazety Märkische Oderzeitung
 • Druga podstrona gazety Märkische Oderzeitung
 • Trzecia podstrona gazety Märkische Oderzeitung


 •   15.03.2014

  Wybory do Parlamentu Europejskiego w Mediach Młodzieżowych

  W dniach 1-6.03.2014 wraz z Pawłem Miszukiem z klasy III A
  wzięliśmy udział w międzynarodowych warsztatach dziennikarskich Wybory do Parlamentu Europejskiego w Mediach Młodzieżowych w Berlinie.
  Do udziału w tej inicjatywie zostaliśmy wytypowani drogą rekrutacji przeprowadzonej przez Punkt Informacji Europejskiej Europe-Direct Szczecin. Była to doskonała okazja do podszkolenia własnego warsztatu dziennikarskiego, poszerzenia wiedzy o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dobrej zabawy w polsko-niemiecko-hiszpańskim gronie.

  W międzynarodowym projekcie dziennikarskim Wybory do Parlamentu Europejskiego w Mediach Młodzieżowych organizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe-Direct Szczecin przy współpracy z Bayerischer Jugendring udział wzięła młodzież z Niemiec, Hiszpanii oraz Polski.
  Młodych dziennikarzy z województwa zachodniopomorskiego reprezentowaliśmy jako redaktorzy Zbliżeń. Ja zajmuję się dziennikarstwem radiowym – prowadze audycję oraz działam w sekcji kulturalnej w Radiu BAS (Bardzo Akademickiej Stacji). Paweł Miszuk, którego nazwisko także możecie zobaczyć na okładce Zbliżeń, zajmuje się grafiką komputerową, tworzy plakaty, okładki i inne formy artystyczne. Prowadzi także własny blog, na którym możecie oglądać jego prace. Wraz z uczniami z Kołobrzegu, a także z IV, II LO w Szczecinie oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim oraz studentkami z Uniwersytetu Szczecińskiego uczestniczyliśmy w wielu warsztatach polityczno-dziennikarskich. Każdy dzień zaczynaliśmy od spotkania z trenerem do spraw europejskich Thorstenem Kerlem, na których przybliżał nam idee Unii. Reszta dnia była zróżnicowana - spotkania z ludŸmi działającymi w sferach europejskich i dziennikarzami, wizyty w biurach i instytucjach, które na bieżąco relacjonowaliśmy w prasie i portalach dziennikarskich.
  To był intensywny tydzień, ale wiele się w tym czasie nauczyliśmy. Mogliśmy na żywo sprawdzić się w dziennikarskiej robocie.

  Paula Banach klasa IIa


    13.03.2014

  Wycieczka do Hanoweru

  Targi CeBIT to największe w Europie targi, na których prezentowane są nowe technologie, sprzęty komputerowe, oprogramowania. Odbywają się w Niemczech – w Hanowerze. Można na nich spotkać stanowiska firm z całego świata (Samsung, Microsoft…) oraz przedstawicieli różnych krajów, którzy prezentują nowe pomysły w dziedzinie szeroko rozumianej informatyki (byli też przedstawiciele Polski!).
  W tym roku targi odbyły się w dniach 10-14 marca. My pojawiliśmy się tam we wtorek (11.03). Do Hanoweru dotarliśmy z pewnym opóŸnieniem, ponieważ autokar zamiast o 3:00 przyjechał po nas o 4:30. Ale czego się nie robi w imię nauki ...
  Tegoroczne targi były nastawione przede wszystkim na kwestie biznesowe. Skutkowało to tym, że większość stanowisk była dla nas mało atrakcyjna, ale w związku z ogromem przedsięwzięcia, jakim były targi CeBIT, znaleŸliśmy wiele interesujących nas rzeczy. Naszą uwagę przykuły „robotki” tańczące na rurach na stanowisku przypominającym klub nocny. Można było też posiedzieć za kierownicą ekstrawaganckiego samochodu, jak i za kółkiem wojskowego pojazdu opancerzonego. Albo sprawdzić się z niemieckim żołnierzem na refleks. Wszędzie można było „wyhaczyć różne gratisy” lub poczęstować się przekąskami. Każdy, z kim rozmawialiśmy na targach, posługiwał się językiem angielskim i wprost emanował empatią. Szczególnie sympatyczni byli ludzie z krajów azjatyckich, którzy ponadto prezentowali najciekawszy sprzęt.
  Ogólnie targi oceniamy bardzo pozytywnie. Było to dla nas bardzo ciekawe doswiadczenie, podczas którego mogliśmy zaznajomić się z różnymi nowinkami technologicznymi z całego świata.
  Organizatorem wyjazdu była Gmina Miasto Szczecin i Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp.z o.o. Dziękujemy.

  Michał Gogolewski i Adam Ziołecki klasa III C


    12.03.2014

  XIII edycja Szczecińskiego Konkursu Młodego Poligloty

  10 marca br. gościliśmy w naszej szkole finalistów XIII Szczecińskiego Konkursu Młodego Poligloty. W finale uczestniczyło 18 gimnazjalistów z 9 szkół. Spośród nich wyłoniono 7 laureatów; 11 uczniów uzyskało tytuł finalisty.
  Konkurs ma charakter cykliczny i jest organizowany przez II LO i VI LO pod patronatem Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej.


    09.03.2014

  Tydzień Nauk Przyrodniczych w VI LO

  10.03.2014 (Poniedziałek) - Dzień Geografii
 • Wystawa skał i minerałów przygotowana przez uczniów klas III naszej szkoły
 • "Quiz geograficzny" dla uczniów klas pierwszych

  11.03.2014 (Wtorek) - Dzień Fizyki
 • Eliminacje do Międzyszkolnego Turnieju Fizycznego
 • Pokazy eksperymentów – Sublimacja
 • Wystawa zegarów konstrukcji uczniów VI LO
 • Prezentacja projektu finalistów Ogólnopolskiego Konkursu "Z energetyką w przyszłość".

  12.03.2014 (środa) - Dzień Biologii

  13.03.2014 (Czwartek) - Dzień Chemii W ramach Tygodnia Nauk Przyrodniczych, w dziedzinie chemii zostaną przeprowadzone trzy szkolne konkursy:
 • Szkolny konkurs chemiczny - klasyfikacja drużynowa dla wszystkich klas.
 • Szkolny konkurs chemiczny - klasyfikacja indywidualna dla chętnych uczniów,
 • Szkolny, interdyscyplinarny (biologia, chemia, fizyka) konkurs - "Medyk na szóstkę" - klasyfikacja indywidualna dla chętnych uczniów.

  Dodatkowo:
  Wystawa plakatów prac naukowych (z biologii, fizyki i chemii) uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory z VI LO.


 •   07.03.2014

  Zebrania z Rodzicami

  W czwartek 13 marca odbędą się Zebrania z Rodzicami uczniów VI LO.
  O godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich rodziców na prelakcję pt "Jak uchronoć dziecko przed uzależnieniami", która odbędzie się w sali 20/21.
  Spotkania z wychowawcami rozpoczną się o godzinie 17:40.
 • klasa 1A - sala 14
 • klasa 1B1- sala 22
 • klasa 1B2- sala 3
 • klasa 1C - sala 5
 • klasa 2A - sala 7
 • klasa 2B - sala 13
 • klasa 2C - sala 23
 • klasa 2D - sala 25
 • klasa 3A - sala 10
 • klasa 3B - sala 4
 • klasa 3C - sala 24
 • klasa 3D - sala 6

  Przypominamy, że:

 • dla Rodziców uczniów klas III to ostatnie zebranie, na którym zostaną przypomniane procedury egzaminu maturalnego oraz informacje o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi,
 • w klasach II zostaną omówione wyniki diagnoz z języka polskiego i matematyki zgodnie ze standardami egzaminu maturalnego 2015 i biażące osiągnięcia uczniów,
 • Rodzicom uczniów klas I zostaną przypomniane zasady wyboru przedmiotów rozszerzonych oraz procedury tworzenia grup.

  Obecność na zebraniach jest obowiązkowa.


 •   27.01.2014

  VI LO w gronie najlepszych liceów w Polsce

  Nasza szkoła kolejny raz została wyróżniona wysokim wynikiem w ramach Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych przeprowadzonego przez czasopismo "Perspektywy". Jest to efekt wspólnego wysiłku uczniów, pedagogów i rodziców. Dziękujemy.


    20.01.2014


    16.01.2014

  Wszystko ma swój czas
  I każde dzieło ma swój czas pod niebem.
  Jest czas śmiechu (...) czas tańca.

  Fragment powitania i życzenia w imieniu Rady Pedagogicznej VI LO dla tegorocznych maturzystów:

  Dobry Wieczór Państwu!

  Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice
  Drodzy Koledzy.
  Przypadł mi zaszczyt powitania Państwa na balu studniówkowym
  VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
  Jak tradycja każe, studniówka jest uwieńczeniem
  niemal trzech lat licealnych zmagań uczniów.

  Od poniedziałku,
  wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami i rodzicami
  zaczniecie odliczać dni do matury.
  Widzimy, że jesteście gotowi zmierzyć się ze swoimi marzeniami.
  Z całego serca, w imieniu wszystkich nauczycieli
  życzę Wam powodzenia na maturze i w dalszym dorosłym życiu.

  Teraz przed Wami czas zabawy,
  beztroskich i wesołych godzin,
  do których starannie się przygotowaliście,
  dobierając piękne suknie i garnitury,
  modne fryzury i eleganckie dodatki.
  Wierzę, że dzisiejszy wieczór będzie dla Was niezapomnianym przeżyciem,
  i jednym z piękniejszych wspomnień młodości.

  Dziękuję Waszym Wychowawcom oraz Rodzicom,
  którzy wraz z Wami przygotowali ten bal.
  Studniówkę Anno Domini 2014 uważam za otwartą.
  Życzę niezapomnianej, szampańskiej zabawy! Niech gra muzyka -
  poloneza czas zacząć!


    13.01.2014

  Zebrania z Rodzicami

  W czwartek 16 stycznia o godzinie 17:00 odbędą się zebrania podsumowujące wyniki klasyfikacji w I semestrze bieżącego szkolnego. Obecność na zebraniach jest obowiązkowa.


    20.12.2013

  Mikołaj w Domu Dziecka

  19 grudnia 2013 r. dziesięć osób z klasy 2 B odwiedziło jedną ze szczecińskich placówek opiekuńczo-wychowawczych "Dom nad jeziorem". Wizyta rozpoczęła się świątecznymi życzeniami oraz wspólnym kolędowaniem. Na gitarach akompaniowali nam Karolina Gałązka i Piotr Dymel. Mikołaj (Dawid Besztak) obdarował każdego podopiecznego specjalnie dla niego wybranymi prezentami, a wśród nich znalazły się piłkarskie rękawice, piłka, wiele gier planszowych, książek i filmów. W trakcie odbierania upominków każde z dzieci chętnie chwaliło się swoimi umiejętnościami, chłopcy wykonywali pompki a dziewczynki tańczyły i pokazywały szpagaty. Mikołajowi towarzyszyły dwie Śnieżynki, w które wcieliły się: Ala Kotowska wraz z Ulą Kruszyńską. Cała grupa bardzo zaangażowała się w rozmowy, omawianie prezentów oraz zabawę dotyczącą zapamiętywania imion. Dominika Mesek, Aleksandra Popiela, Nina Kantor-Malujdy, Katarzyna Knyszyńska oraz Michał Ligaj czuwali nad przebiegiem gier i zabaw. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przyniesione przez nas gitary, gdyż każde z dzieci chciało nauczyć się na nich grać. Nasze spotkanie o wiele za szybko dobiegło końca, mimo że spędziliśmy tam kilka godzin w wyjątkowym, sympatycznym oraz bardzo żywiołowym gronie.

  Podjęliśmy inicjatywę i zamierzamy częściej odwiedzać Naszych już, koleżanki i kolegów. A Ty? Może masz trochę czasu w weekendy, zbliżają się ferie... pomyśl, czy nie warto spędzić kilku godzin we wspaniałym towarzystwie?


    03.01.2014

  Zmiana numeru konta Rady Rodziców

  Informujemy, że od 1 stycznia 2014 r. następuje zmiana numeru konta Rady Rodziców
  Nowe konto:
  BANK PEKAO S.A. numer konta 80 1240 3927 1111 0010 5556 6802


    13.12.2013

  Kolejne artykuły szkolnych redaktorów Zbliżeń

  Tym razem przedstawiamy artykuł z czwartkowego wydania Kuriera Szczecińskiego "Życie zaczyna się za późno" Szymona Kachniarza.


    10.12.2013

  Laureatka międzyszkolnego konkursu literackiego
  "Współczesny człowiek w gąszczu informacji"

  Uczennica klasy II a Aleksandra Kamola została laureatką międzyszkolnego konkursu literackiego Współczesny człowiek w gąszczu informacji.

  W uzasadnieniu przyznania Oli tego tytułu komisja konkursowa napisała:
  Z wielką przyjemnością przyznajemy Ci NAGRODĘ SPECJALNą.
  Twoja praca, napisana z niekłamaną pasją, świadczy nie tylko o umiejętności obrazowego opisywania różnych zjawisk w rzeczywistości, ale także o poczuciu humoru i o autoironii. Gratulujemy Ci nie tylko nagrody w naszym konkursie, ale również kultury i bogactwa języka.
  Organizatorzy konkursu z LOzOI w Szczecinie


    25.11.2013

  Nowy numer Zbliżeń

  Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem Zbliżeń, w którym między innymi:
 • Nie boję się chodzić własnymi drogami
 • Z Szóstki do Młodzieżowej Rady Miasta
 • Kulturalna dyskryminacja
 • Uśmiechaj się, mów powoli, pomagaj. Instrukcja obsługi pierwszoklasisty
 • Wspomnienia byłego pierwszaka. Integracja
 • Status Życia: ONILNE
 • Języki, języki, jeszcze raz języki
 • Maturzyści w Krakowie
  i wiele innych ciekawych tematów, przybliżonych nam przez szkolnych redaktorów.


 •   24.11.2013

  XIV Mistrzostwa Szczecina w Wioślarstwie Halowym 2013

  23 listopada w CH KASKADA odbyły się XIV Mistrzostwa Szczecina w Wioślarstwie Halowym. Naszą szkołę reprezentował Paweł Grudziński z II C. "Płynąc" na dystansie 1000m zdobył srebrny medal. Niebywałe to osiągnięcie, zważywszy, że swojego konkurenta pokonał o 0,5 sekundy walcząc do końca o każdy centymetr dystansu. Wielkie brawa, uznanie i gratulacje.


    21.11.2013

  Mobilny Informator dla Maturzystów - INFORMATUR 2014

  Przedstawiamy możliwość skorzyatania z bezpłatnej aplikacji na smartfony, InforMATUR 2014, z ofertą polskich uczelni na rok akademicki 2014/15.


    19.11.2013

  Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że Stypendystą Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2013/2014, został Paweł Szefler, uczeń klasy 3B. Uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów odbędzie się dnia 28 listopada 2013 r. o godzinie 12.00 w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Wały Chrobrego 4 w Szczecinie.


    18.11.2013

  Konkurs "Ojczyzny Polszczyzny"

  Po raz pierwszy w tym roku nasza szkoła wzięła udział w Konkursie Ojczyzny-Polszczyzny. Konkurs ma kilka etapów. W pierwszym szkolnym, uczniowie piszą test, a następnie wygłaszają przed publicznoącią interpretację wylosowanego utworu lirycznego polskich poetów. W etapie rejonowym uczestniczą zwycięzcy szkolnych eliminacji. W naszej szkole udział wzięło 18 osób, do części pisemnej Małego Finału zakwalifikowało się 5 (Gabriela Misiewicz, Paweł Szefler, Ewa Stańczyk, Malwina Wojciechowska i Oliwia Stępniak). Finalistką została Gabrysia Misiewicz. W Małym Finale konkursu dostała wyróżnienie i jej wystąpienie było najwyżej punktowane przez jury. Przewodnim wątkiem tegorocznego konkursu były głosy miasta, czyli zmagania językowe dotyczące różnych obrazów miasta.
  Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny, a głównym sponsorem Wydawnictwo Nowa Era. Celem konkursu jest podnoszenie kultury języka ojczystego, zarówno w mowie jak i piśmie. Patronem i głównym jurorem konkursu jest profesor Jan Miodek.


    15.11.2013

  Samorządność wśród nas

  Uczennice klasy II D:
 • Ivetta Niedziółka,
 • Dominika Laskowska
  zostały przyjęte do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin.


 •   15.11.2013

  Zaduszki Nauczycielskie

  W środę 13 listopada w kościele św. Andrzeja Boboli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspominali zmarłych nauczycieli i wychowawców.


    07.11.2013

  Szkolny Pulitzer

  Kolejne artykuły naszych szkolnych redaktorów Zbliżeń.    12.11.2013

  Bezpłatne korepetycje dla maturzystów z zakresu Wiedzy o społeczeństwie

  Szanowni Państwo,

  Dyrekcja Instytutu Politologii i Europeistyki Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego serdecznie zaprasza na bezpłatne korepetycje dla maturzystów z zakresu Wiedzy o społeczeństwie (WOS), prowadzone przez kadrę akademicką Instytutu. Zajęcia obejmują całość programu maturalnego WOS i zostały podzielone na 6 modułów. Terminarz w załączeniu. W przypadku zainteresowania udziałem prosimy o potwierdzenie liczby uczestników do dnia 15.11.2013r. do godz. 15.00 na adres mailowy: sekretariat.ipie@whus.pl.

  Z wyrazami szacunku
  Dyrektor Instytutu Politologii i Europeistyki
  Prof. zw. dr hab. Janusz Ruszkowski


    06.11.2013

  O polityce z Korwinem Mikke

  Dnia 6 listopada lekcję Wos-u w klasie 3 „c” poprowadził (na zaproszenie Klubu Debat - Michała Górskiego i Piotra Powelca) Janusz Korwin Mikke ...


    31.10.2013

  Zaproszamy do udziału w konkursie "Poszukiwacze Smaków"

  Szanowni Państwo,

  Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zapowiedział I edycję konkursu "Poszukiwacze Smaków", skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z obszaru województwa zachodniopomorskiego.

  Zadanie uczniów polega na pisemnym przedstawieniu produktu lub potrawy, która jest częścią ich tradycji rodzinnej od co najmniej dwóch pokoleń, co zostanie poświadczone rodzinnymi dokumentami, pamiątkami, zdjęciami, literaturą, zapisem rozmów z rodzicami, dziadkami itp. Jednym z punktowanych elementów konkursu jest przedstawienie na współczesnym zdjęciu walorów estetycznych produktu lub potrawy. Oprócz wymiaru edukacyjnego, jednym z celów konkursu jest wyłonienie nowych produktów i potraw, które mogłyby zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

  Zgłoszenia do konkursu należy składać za pośrednictwem szkoły, do której uczęszcza uczeń chcący wziąć w nim udział. Jeden uczestnik może przesłać tylko jedną pisemną pracę opisującą produkt lub potrawę. Zgłoszenia należy przesyłać w terminie do 31 stycznia 2014 r. na adres:
  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin z dopiskiem: Wydział Rolnictwa i Rybactwa, Konkurs "Poszukiwacze Smaków".

  O przyjęciu zgłoszenia decyduje data wpływu. Dodatkowe informacje o konkursie udzielane są pod numerem telefonu: 91 44 10 213 lub e-mailem:akolodziej@wzp.pl.

  Regulamin konkursu jest dostępny na stronie http://wzp.pl/wrir/imprezy_i_konkursy/p-r-m-a-20727/imprezy_i_konkursy.htm.

  Z poważaniem


    28.10.2013

  Nietypowa lekcja historii

  Dnia 23.10.2013r. w Szczecińskim Muzeum Narodowym odbyła się, zorganizowana przez Agnieszkę Kuchcińską-Kurcz (Centrum Dialogu Przełomy), lekcja historii pod tytułem „Bunt. Reaktywacja”. Poprowadzili ją szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. - Marek Adamkiewicz, współzałożyciel ogólnopolskiego Ruchu "Wolność i Pokój", Adam Zadworny, wówczas działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a obecnie dziennikarz "Gazety Wyborczej" oraz Wojciech Woźniak z Federacji Młodzieży Walczącej.

  Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu dokumentalnego pt. "Marsz Wielkanocny", nakręconego w trakcie manifestacji 1989 roku w Szczecinie; następnie o swoich doświadczeniach i przeżyciach z tego okresu opowiadali zaproszeni goście.

  Na zakończenie uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację na temat najbardziej znanego współczesnego buntu – przeciw wprowadzeniu w Polsce ACTA. Przygotowali ją (pod kierunkiem nauczyciela historii - Dariusza Okonia) uczniowie klasy 2d - Dominika Laskowska, Iwetta Niedziółka oraz Karol Makarski. Prezentacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczestników i władz województwa; jej autorzy otrzymali od marszałka Olgierda Geblewicza specjalne podziękowanie i nagrodę w postaci wyjazdu do Greifswaldu.

  W spotkaniu uczestniczyło ponad stu uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze Szczecina i regionu.


    26.10.2013

  IV Konferencja Naukowa z cyklu Świat przyjazny starości

  Starość - to ostatni etap ontogenezy, czyli rozwoju osobniczego człowieka, z charakterystycznym dla niego zmniejszaniem się zdolności adaptacyjnych i regeneracyjnych organizmu. Tak definiuję jako nauczyciel biologii ten okres w życiu człowieka. (...) Wolimy mówić o późnej dojrzałości, trzeciej młodości, jakbyśmy bali się oswoić starość. Ale kiedy znajdujemy w sobie i chęci, i czas, by zastanowić się - czy, i jacy w naszym otoczeniu są ludzie, o których powiemy, że są w starszym wieku, sędziwi, seniorzy, to okazuje się, że pojawia się wtedy uczucie szacunku, miłości, tkliwości i zrozumienia. Dlaczego? Dlatego, że wtedy myślimy o osobach starszych, ale nam bliskich – zapewne wielu z Państwa i ja, o swoich Rodzicach, moi uczniowie - o swoich Dziadkach.
  Dlatego bardzo się cieszę, że my – szóstkowicze możemy być współgospodarzami IV Konferencji Naukowej z cyklu: Świat przyjazny starości – Szkoła jako przestrzeń do dialogu pokoleń- tak rozpoczęła 24 października rano pani Dyrektor Bożena Ulchurska- Jackowska. Przez dwa dni gościliśmy w naszej szkole Seniorów, wykładowców akademickich, delegacje z innych szkół prezentując i słuchając wystąpień dotyczących różnych aspektów wieku senioralnego. Równolegle do wykładów i warsztatów odbywał się koncert To samo nam w duszy gra- muzyka łączy pokolenia przygotowany przez panie mgr Teresę Witkiewicz oraz mgr Grażynę Jurę. Obejrzeliśmy spektakl Starość jest piękna. Manifest przeciwko kultowi młodości przygotowany na podstawie książki Esther Vilar przez uczniów pod opieką pani mgr Ady Kurtycz.
  Uzupełnieniem warsztatów i sesji naukowej był dodatek do "Kuriera Szczecińskiego" zawierający artykuły naszych uczniów na temat różnych aspektów starości. Zobaczyliśmy prezentacje: Specjały mojej babci- tradycja przy kuchennym stole, Starość oczyma młodego człowieka, Jak i gdzie się ludzie starzeją? Jakie były początki, jakim problemom muszą sprostać szkolni wolontariusze.

  W przygotowanie warsztatów włączyło się wielu nauczycieli: panie mgr Irena Organiszczak, Krystyna Błażniak, Jolanta Czaja, Anna Roman, Irena Bieńkowska i pan mgr Krzysztof Czerniak. Drugi dzień obrad otworzył pan profesor dr hab. Henryk Walczak z Uniwersytetu Szczecińskiego, swoimi doświadczeniami podzieliły się z uczniami panie prof. dr hab. Ewa Frąckiewicz, prof. dr hab. Ewa Stachowska, mgr Kinga Krzywicka, Prezes Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, mgr Anna Ogrodowicz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, mgr Monika Kalinowska doktorantka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Marta Giezek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie. Inicjatorką całego przedsięwzięcia była pani dr Beata Bugajska z Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Szczecińskiego.
  W przygotowanie i przeprowadzenie konferencji zaangażowana była szczególnie klasa II a, za co serdecznie dziękujemy!


    24.10.2013

  Ciężka praca redaktorów Zbliżeń

  Poniżej prezentujemy najświeższe artukuły opublikowane w czwartkowym (24.11.2013 r.) numerze Kuriera Szczecińskiego. Zapraszamy do lektury.


    20.10.2013

  VI Liceum Ogólnokształcące ma zaszczyt zaprosić na:

  IV Konferencję Naukową z cyklu Świat przyjazny starości

  24 - 25 października 2013 r.
  Szkoła jako przestrzeń dialogu pokoleń


    18.10.2013

  Uroczysta inauguracja roku
  Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

  16 października uczniowie Klas III B i III D, którzy uzyskali najlepszy wynik na teście kwalifikacyjnym wzięli udział w pierwszych zajęciach w auli PUM przy ulicy Rybackiej. Pani profesor Anna Walecka zaciekawiła młodych słuchaczy wykładem zatytułowanym: "Niezwykłe zastosowania promieni jonizujących" podczas którego zwróciła uwagę na ciekawy aspekt ludzkiej psychologii, opowiadając o entuzjastycznych reakcjach człowieka na nowinki technologiczne wprowadzane do życia codziennego. Szczególne zainteresowanie studentów wzbudził fakt, że pierwiastek promieniotwórczy – rad początkowo został uznany za substancję leczniczą i dodawany był m. in. do kremów przeciwzmarszczkowych, czy wody miejącej leczyć nowotwory układu pokarmowego. Kolejny wykład poświęcony był tematyce indywidualnego doboru leków dla każdej osoby na podstawie badania jej genów. Profesor Marek Droździk wzbudził żywe zainteresowanie słuchaczy, ponadto podkreślał, że w dziedzinie genetyki istnieje wciąż bardzo wiele niezbadanych procesów, na których poznanie ma szansę pokolenie przyszłych studentów.

  Uroczystość zakończyła się wręczeniem pierwszych indeksów studentom Młodzieżowej Akademii Medycznej i zapowiedzią przyszłego kolokwium ...


    16.10.2013

  Lekcja prawa z OIRP

  Dnia 15 października 2013 roku, klasa 2A wraz z panią dyrektor Bożeną Ulchurską-Jackowską oraz panią profesor Jolantą Czają, jako reprezentacja VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, uczestniczyła w inauguracji roku "Lekcji z Prawem". Uroczystość odbyła się w Sali Księcia Bogusława w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W przedsięwzięciu wzięło udział grono eksperckie m.in. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie – twórca i propagator edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych.


    14.10.2013

  14 października 2013r. - Dzień Edukacji Narodowej

  Święto uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.
  Upamiętniając rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzoną z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowaną przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773r. uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali uroczyście przyjęci do grona społeczności VI LO.

    07.10.2013

  Koło Biblioteczne

  Bardzo serdecznie zapraszamy do śledzenia działań i czynnego zaangażowania w prace Koła Bibliotecznego, które rozpoczęło prowadzenie własnej strony na Facebook'u.


    05.10.2013

  Szlakiem młodopolskiej bohemy. Kraków XIX i XX wieku.

  W dniach 29.09 - 04.10 klasy III a i III b pod opieką Pani profesor Ady Kurtycz, Pani profesor Grażyny Błażniak oraz Pani Wicedyrektor Magdaleny Reszczyńskiej wybrały się na wycieczkę do Krakowa śladami młodopolskiej bohemy. Z samego rana przyjechaliśmy autokarem do dawnej stolicy Polski. Mimo nieprzespanej nocy, nie było czasu na odpoczynek i od razu ruszyliśmy na zwiedzanie. Razem z Panią przewodnik zobaczyliśmy Akademię Sztuk Pięknych, Kościół Mariacki, Sukiennice, witraże Stanisława Wyspiańskiego i Wawel. Kolejne dni były równie intensywne. Udało nam się uczestniczyć w inauguracji roku akademickiego, już 650 na Uniwersytecie Jagiellońskim, zobaczyć pochód profesorski, a także porozmawiać ze studentami. Przechadzając się urokliwymi ulicami Krakowa sami czuliśmy się już jak studenci.

  Oprócz tego odwiedziliśmy muzea, w których widzieliśmy dzieła wybitnych młodopolskich artystów: Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Włodzimierza Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego i innych. Wieczorem w Teatrze Bagatela śmialiśmy się do łez na komedii pt. Boeing, boeing- odlotowe narzeczone.

  W wolnych chwilach uzupełnialiśmy energię jedząc bajgle. Udało nam się odwiedzić miejsce akcji "Wesela" Wyspiańskiego - bronowicką chatę, gdzie Pani przewodnik zdradziła nam wszystkie nieznane nam dotąd plotki o bohaterach. Miejmy nadzieję, że ten właśnie ten utwór trafi nam się na maturze, bo z takim przygotowaniem, nie ma się czego bać. Mieliśmy też okazję zobaczyć młodopolski Teatr im. Juliusza Słowackiego, a w nim niezwykłą kurtynę - projekt Siemiradzkiego. Poznaliśmy historię ponad 100 lat tego teatru. Ostatni dzień był pełen emocji i refleksji. Już spakowaniu i gotowi do powrotu z samego rana odwiedziliśmy Fabrykę Schindlera - nowe muzeum przedstawiające czas wojennego Krakowa. Po południu zobaczyliśmy kompleks obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. Były to trudne chwile, ale w pełnym skupieniu i rozwadze słuchaliśmy znakomitego przewodnika. Zobaczyliśmy mechanizm działania obozów, a dzięki wcześniejszej lekturze opowiadań Tadeusza Borowskiego byliśmy już przygotowani na to, co możemy zobaczyć.

  W ciszy i rozmyślaniach udaliśmy się na kolację, a później już kierunek Szczecin. Ostatni szkolny wyjazd był świetną okazją do umocnienia więzi koleżeńskich, wspomnieniem wakacji, a także ostatnim oddechem przed egzaminem maturalnym. Bardzo dziękujemy organizatorom, a także pani dyrektor. Kraków śladami młodopolan pozostanie jako zbiór pięknych wspomnień.

  Paweł Wojtaszak - klasa IIIa


    26.09.2013

  Mali my wobec wielkiej stolicy

  W dniach 19-24 września nasza klasa II a wraz z panią profesor Adą Kurtycz i panią profesor Jolantą Czają wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Około godziny 6:00 dotarliśmy na miejsce, był wczesny, słoneczny poranek, a my wybraliśmy się do liceum im. Stefana Batorego, gdzie oprowadzała nas posiadająca ogromną wiedzę gimnazjalistka Zosia. Następnie udaliśmy się do Sejmu, a potem na spotkanie z Rzecznikiem Praw Ucznia Markiem Michalakiem. Wieczorem, gdy trochę odsapnęliśmy, zwieńczyliśmy dzień spacerem po Krakowskim Przedmieściu. Kolejny dzień niektórzy z nas zaczęli bardzo aktywnie – bieganiem wokół Agrykoli. Po śniadaniu czekała nas wizyta w Radio ZET. To spotkanie było bardzo intensywne, zaopiekował się nami pan Michał Rdzanek, który dogłębnie przedstawiał nam każde studio. Zaraz potem udaliśmy się na Uniwersytet Warszawski, gdzie oprowadzał nas student piątego roku prawa, Piotr Miller. Przekonał nas, że pochodząc z małej miejscowości, można zdobyć indeks i świetnie sobie radzić. , gdyż on sam już ma dobrze prosperującą firmę i jest w zarządzie rady studentów. Wieczorną częścią naszej eskapady do stolicy była lekcja w Teatrze Narodowym, a następnie spektakl w reżyserii Jana Englerta.

  Niedziela rozpoczęła się dla nas mocnymi wrażeniami – wizytą na Pawiaku. Widzieliśmy cele oraz wysłuchaliśmy grypsów, które większość z nas wzruszyły do łez. Dobrze, że zaraz potem udaliśmy się do Muzeum Chopina, pełnego ciekawych informacji o wielkim kompozytorze i dźwięków jego muzyki. Jeszcze w tym dniu znaleźliśmy się w Centrum Kopernika, gdzie mogliśmy doświadczać empirycznie wiedzy. Symulator trzęsienia ziemi, waga pokazująca, ile wody można z nas wycisnąć czy liczne teleskopy, m.in. to mogliśmy podziwiać, dotykając, ucząc się i poznając. Ostatni dzień był równie ciekawy, jak pozostałe. Spakowani wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego i tu odbyła się debata czy „Bić się czy nie bić?”. Ostatnim punktem naszego wypadu do medialnej stolicy była Telewizja Polska przy Woronicza i radiowa Trójka. Mieliśmy okazję zobaczyć popularne osoby, między innymi Golców. Szkoda, że czas wyjazdu się skończył, bo wycieczka była zdecydowanie najlepszą, na jakiej byłam. Przez te kilka dni nauczyłam się więcej niż bym mogła na miejscu w szkole. Doświadczenia z Warszawy i wspomnienia pozostaną na całe życie. Oby więcej takich wyjazdów! Dziękujemy organizatorkom, a także dyrekcji za zgodę na taki wypad do stolicy.

  Wiktoria Kaczorowska


    23.09.2013

  III Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Cały wrzesień trwa Akcja WMTDay 2013. Punktem kulminacyjnym Akcji jest Święto 27 września 2013 - III Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia wszyscy uczniowie przystąpią do egzaminu i mogą otrzymać tytuł MT EXPERT, który upoważnia do bezpłatnego udziału w Międzynarodowym Konkursie Internetowym. Bardzo serdecznie zapraszam.


    20.09.2013

  Warsztaty przyrodniczo-medyczne dla gimnazjalistów

  Zapraszamy na Warsztaty przyrodniczo-medyczne dla gimnazjalistów.
  Pierwsze zajęcia zostały zaplanowane na wtorek 24 września.


    10.09.2013

  Nieważne, gdzie stawia się kamerę, ważne - po co? - Krzysztof Kieślowski

  Czy za pomocą narzędzia, jakim jest film, można wpłynąć na ludzką wrażliwość i w ten sposób próbować zmieniać świat? Na to i wiele innych pytań odpowiedziała nam absolwentka Szóstki i studentka III roku Łódzkiej Szkoły Filmowej - Sonia Pałęga.
  9 września w naszej szkole odbyły się warsztaty filmowe. Głównym tematem spotkania był niedostrzegany, szczególnie w obecnych czasach, problem starości (doskonale zobrazowany w filmie zrealizowanym przez studentów- "Pustelnicy"). Społeczeństwo polskie starzeje się, dlatego to zagadnienie jest tak aktualne. Dla większości starszych ludzi bezradność czy samotność są na porządku dziennym. Szczególnie smutny jest brak akceptacji dla seniorów wśród młodych ludzi, zwłaszcza sposób, w jaki traktują oni ludzi, którzy powinni być przecież dla nich autorytetem. Największy problem tkwi właśnie w nas - młodych ludziach zapatrzonych egoistycznie w siebie, żyjących w czasach epidemii obojętności, niepotrafiących nawiązać porozumienia z osobami spoza grupy rówieśników. Często ludzie nie zastanawiają się, nie widzą świata, w którym żyją, a dzięki filmom dokumentalnym, stworzonym na podstawie obserwacji rzeczywistości, można skłonić ich do refleksji choćby nad samym sobą.
  Dokumenty, poruszające problemy społeczne tworzone są na zupełnie innych zasadach niż te, na które często wybieramy się do kina po lekcjach szukając rozrywki. Przede wszystkim znacznie różnią się pod względem konstrukcji. Wypowiedzi bohaterów nie są wyreżyserowane, a zamiast scenariusza wykorzystywany jest scenopis. Sceny nagrywane są spontanicznie, dlatego też nasza absolwentka namawia nas do korzystania z wszelkich amatorskich urządzeń, które zazwyczaj każdy z nas ma przy sobie, np. smartfonów.
  Naszym gościem był też Tomasz Ostach - juror 22 Festiwalu DokumentART. Doradzał nam, gdzie młody człowiek może zaistnieć, prezentując stworzone przez siebie filmy. Takim miejscem jest przede wszystkim cyklicznie organizowany w naszym województwie Przegląd Krótkich Form Filmowych - Zachodniopomorskie shorty.
  Dwie godziny warsztatów, spędzone pod okiem dwóch młodych, lecz doświadczonych, wrażliwych artystycznie osób na pewno zaowocują, a o efektach tej współpracy przekonamy się już niebawem, gdyż z pewnością wielu z nas pokusi się o zmierzenie z tą formą wyrazu, jaką jest film dokumentalny.

  Martyna Sowa Zbliżenia


    04.09.2013

  Od sławy do niepamięci – dewaluacja mitu.

  4 września przedstawiciele klas dziennikarsko-prawnych (wraz z nauczycielem historii i WOS - Dariuszem Okoniem) wzięli udział w debacie z okazji obchodów 25. rocznicy szczecińskiego Sierpnia'88, zatytułowanej "Od sławy do niepamięci – dewaluacja mitu".

  Zorganizowały ją: Centrum Dialogu "Przełomy", szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. Dyskutowano nad genezą, przebiegiem oraz następstwami strajków roku 1988, których bezpośrednim rezultatem były obrady Okrągłego Stołu, a także nad kondycją historyczną polskiego społeczeństwa oraz polityką pamięci.

  Miejsce spotkania – kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli (gdzie obecnie proboszczem jest o. Bogusław Choma S.J.) nie było przypadkowe, gdyż w sierpniu 1988 r. utworzono tu "zaplecze" protestu, czyli punkt pomocy prawnej, lekarskiej i materialnej.

  Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać takich renomowanych historyków jak: prof. Antoni Dudek (członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Jan Skórzyński (działacz opozycji politycznej w PRL, Europejskie Centrum Solidarności), dr Artur Kubaj (IPN Szczecin) i dr Marcin Stefaniak (dyrektor szczecińskiego oddziału IPN, absolwent VI LO). Moderatorem panelu dyskusyjnego była Agnieszka Kuchcińska-Kurcz (CDP).


    03.09.2013

  Fakultety dla maturzystów rozpoczyną się 9 września 2013 r.


    26.08.2013

  UWAGA - UCZNIOWIE KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH

  W czwartek 5 wrzenia w czasie długich przerw (godz. 10.50 - 11.10 i 12.50 - 13.20) na parterze szkoły i w klubie zorganizowany zostanie kiermasz podręczników używanych. Zainteresowanych uczniów i absolwentów szkoły zapraszamy do udziału w kiermaszu.


    03.09.2013

  MIEJSKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
  w VI LO

  Inauguracja roku szkolnego 2013/2014 dla każdego ucznia, nauczyciela, rodzica i przyjaciela Szóstki miała szczególne znaczenie. Mieliśmy zaszczyt być wspólgospodarzami uroczystości, która rozpoczęła się mszą świętą w intencji szczecińskiej oświaty w Bazylice pw. św. Jakuba, w czasie której Jego Ekscelencja Ks. Biskup Błażej Marian Kruszyłowicz w ciepłych słowach błogosławił wszystkich, którym na sercu leży edukacja i wychowanie dzieci i młodzieży. Następnie, oficjalnie nowy rok szkolny rozpoczął Pan Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin, który podkreślił, że dbałość o jakość edukacji jest bardzo ważnym zadaniem samorządu, a wyniki uzyskiwane w czasie egzaminów są przepustką do studiowania na wybranym kierunku i pracy dającej zadowolenie. Wielkim wzruszeniem było otwarcie sali konferencyjnej i nadanie jej imienia Dyrektor Marii Zalewskiej – nieocenionej, wieloletniej Dyrektor VI LO, która robiła wszystko, by szóstka należała zawsze do najlepszych szczecińskich szkół. Pamiątkową tablicę odsłonili Pan Prezydent Piotr Krzystek i Pan Zbigniew Zalewski.

  Pierwszy szkolny dzwonek i rok szkolny 2013/2014 już się rozpoczął.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

  Więcej zdjęć w galerii.


    02.02.2013

  Biblioteka i Czytelnia będą czynne od 9 września.


    26.08.2013

  POMOC SOCJALNA DLA UCZNIÓW

  Pomoc materialna dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Szczecin.


    01.07.2013

  UWAGA - RODZICE I UCZNIOWIE PRZYSZŁYCH KLAS I

  W dniach 3-4 września odbędzie się wyjazd integracyjny dla uczniów klas I.
  Przewidywany koszt - 150 zł.

  Zebranie z Rodzicami uczniów klas I odbędzie się 2 września o godzinie 17:00.
  Wpłata pieniędzy na warsztaty integracyjne do wychowawców klas w czasie rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014 lub na zebraniu z Rodzicami.


    01.07.2013

  DRODZY UCZNIOWIE!!!  Ogłaszamy wakacyjny konkurs fotograficzny, graficzny i rysunkowy
  zatytułowany AWANGARDA III WIEKU:


 • Pokaż nam, jak widzisz pokolenie SENIORÓW; swoich dziadków, krewnych, sąsiadów czy nieznajomych, którzy czymś Cię zafascynowali.
 • Zdjęcia, rysunki i grafikę w formacie A4 składamy w sekretariacie do 20 sierpnia br. Prace powinny być ponumerowane, nadajcie koniecznie im tytuły. Dołączcie do zdjęć kopertę z krótkim opisem, kogo zdjęcia przedstawiają. Koperty podpiszcie swoim imieniem i nazwiskiem.
 • Wasze prace mogą być realistyczne, ale także metaforyczne. Czekamy również na humorystyczny obraz starszego pokolenia.
 • Rozstrzygnięcie konkursu i wystawa prac konkursowych już na inauguracji nowego roku szkolnego 2 września 2013 r. Na zwycięzców w kategorii fotografii, rysunku i grafiki czekają atrakcyjne nagrody. Zapraszamy: pokaż nam, jak widzisz pokolenie swoich dziadków i ich problemy!

  Nauczyciele


 •